Blog

YAY DOLUNAYI

ay-dolunayi
Astroloji Makaleler

YAY DOLUNAYI

17.06.2019 11.30’da Güneş 25° İkizler, Ay ise 25° Yay burcunda iken dolunay gerçekleşecektir.

Dolunay esnasında yükselen burcun Başak olduğu görülmektedir. Yükselen Başağın yöneticisi Merkür’ün, haritanın 11.evinde Yengeç burcunda Mars ve Kuzey Ay düğümü ile birlikte kavuşum yapması dolunayda geleceğe yönelik umutlar ve planların ön planda olacağını ve bu konularla ilgili açığa çıkışların olabileceğine işaret edebilir.

Dolunaylar, yeni ay döneminde yapılan niyetlerin, atılan adımların sonuçlarının alındığı zamanlar olduğundan bir nevi tamamlanma gibi de değerlendirilebilir. Buna bağlı olarak Haziran başı ikizler burcundaki yeni ayda edilen niyetlerin, duaların ve atılan tohumların sonuçlarının görünür hale geleceği bir dolunay yaşayabiliriz. İkizler-Yay aksı zihinsel konularla ilgili olduğundan bilgilenme hattıdır ve öğrenilenlerin yayılması ile ilgilidir. İkizler yüzeysel bilginin temsilcisi olup hava elementinden değişken nitelikli, iken Yay bilginin derinleşerek, kavramlaştığı, anlam duygusu içeren bir inanç, bir felsefe haline geldiği ateş elementinden değişken tabiatlı bir burçtur

Yeni aydan bu yana geçen 15 günde hayatın her alanında ikilemler yaratan ve buna bağlı olarak karar almada zorluklara yol açan konular ön plana çıkmış olabilir. Gerek içsel gerekse dışsal iletişim önem kazanmış, merak edilen konularla ilgili bilgilenmeye çalışılmış hatta belki de özel bir çabaya gerek kalmaksızın bu bilgilere ulaşılmış olabilir. Edinilen bilgiler yeniay da yükselen Başak olduğundan faydalı faydasız diye ayıklanarak arınma sağlamış olabilir. Zihni gereksiz düşünce ve bilgilerden arındırma, hayata farklı bir pencereden yaklaşmaya, gerçekçi olmaya ve gerçeklere göre bir rota çizmeye yardımcı olmuş olabilir. 
Diğer yandan içsel eminliğe gelmeye çalışırken korkular, duygularda ki gelgitler, bilinç bilinçaltı arası uyumsuzluklar, zihnin oyunları, bilgi yetersizliği veya kirliliği nedeniyle bazı engellerle de karşılaşılmış olması ihtimal dâhilinde olduğundan en yüksek hayrınıza dengeye gelmekte zorlanmış olabilirsiniz.

Dolunayda, büyük şans gezegeni olarak bilinen değdiği noktayı büyüten, genişleten Jüpiter, Ay ile kavuşum halindedir. Bu yerleşim duygu dünyanızda ufukları genişletmeye, olaylara üst plandan bakmaya, anlayış kapasitesini arttırmaya, anlamı yakalamanıza, yabancı ve aykırı gelen düşüncelere ısınmaya, hatta yabancı diye bir kavram olmadığı inancına ve dozunda risk alarak deneyimlere açık olmanıza katkı sağlayabilir. Şüphe kaynaklı ikili hallerden çıkarak, dengelenme adına şans ve fırsatlar kapınıza gelebilir. Süreçte ki açığa çıkışlar ve yaşanılan deneyimler ıvır zıvır düşüncelerin girdabından çıkarak içsel bütünlüğe ulaşmaya, sağlam bir inanç ile hedef belirlemeye yardımcı olacak olabilir. Umutlarınız ve cesaretiniz artabilir, yeni deneyimler yaşamaya heves duyabilir ve geleceğe iyimser gözlerle bakmaya başlayabilirsiniz. 

Diğer yandan geri harekette olan Jüpiter’in Ay ile kavuşumu ve yine Jüpiter’in Güneş, Neptün ile yaptığı zorlu açılar gölge enerjilerinde açığa çıkabileceği riskini de işaret etmektedir. Doyumsuzluk, yargısal bakış kaynaklı fanatik bakış, kendini olduğundan büyük görme ve yanılsamalar neticesinde gerçekleşmesi mümkün olmayan idealler, hayalcilik, bir nevi aşıp taşmalar, sınırları bilememe ve bulanık haller ortaya çıkabilir. O nedenle bilinçli ve özenli olmanın, içsel eminlik olmadan alelacele kararlar almamanın, sabırlı ve olgun davranmanın, duygulara bağlı hal ve hareketlerden uzak durmanın önemli olduğu bir süreç içinde bulunduğumuz gerçeğini de göz önünde bulundurmalıyız. Gerek yükselen burcun gerekse dolunayın yöneticisi Merkür Yengeç burcunda Mars ile kavuştuğundan kırıcı dökücü dilden ve aşırı duygusallık içeren konuşmalardan uzak durulması faydalıdır. Merkür Yengeç burcunda iken akıl sezgisel çalıştığından, sembolik ifade ve algılama güçlü olabilir, bilinç ve bilinçaltı arası bağlantılar kurabilme kolaylaşabilir. İçsel genişleme ve gelişme için hayat sizin için ne anlam ifade ediyor; nasıl bir gelecek sizi mutlu eder; neyi, nasıl yaparsanız gerçekten ruhsal açıdan tatmin olursunuz gibi soruların cevaplarını bulma sayesinde özünüzle irtibat kurup kalbe gelebilir; iç ile dış arasında sağlıklı bir denge kurabilir ve geleceğinizi daha rahat planlayabilirsiniz.

Dolunay Yay burcunun 25 derecesinde gerçekleşmektedir. 26 derece Yay içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin merkezi olduğundan ilahi plandan gelen mesajları sezgisel ve sembolik olarak alabilme şansımızın yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Mesajların olumlu veya olumsuz yönde değerlendirilme olasılığı göz önünde tutularak, tedbirli ve bilinçli olmaya çalışma önemli olabilir. Gelen mesajların hangisi gerek benim, gerekse bütünün hayrınadır gibi soruların cevabını ruhsallık ve aşkınlığın sembolü Neptün’ün izinden giderek keşfedebiliriz. Dolunay an haritasında Neptün’ün 7.evde Balık burcunda yerleşmiş olduğu görülmektedir. Neptün bulunduğu dereceden Yengeç burcundaki Merkür ve Mars ile kavuşum içinde olan Kuzey düğümle; Oğlak burcundaki Pluto ve Satürn ile kavuşum yapan Güney Düğümle olumlu açı içindedir. Bu yerleşim Neptün’ün sembolize ettiği değerler vasıtasıyla bizlere ruhsal rehberlik yaptığını göstermekte olabilir.

Neptün Balığın 7.ev de yerleşimi bize nasıl yardım edebilir? 
Neptün,
Sonsuzluk, formsuzluk, erime, çözülme ile ilgilidir. Kozmik antenleri ile belirsizlikleri, gizemi ve geleceğe dair eğilimleri hissetmemizi sağlar. Neptün’ün olduğu yerde sınırlar yoktur. Hisler, sezgiler önem kazanır bir şeyler hissedilir ancak hissedilenleri mantıkla açıklama veya somutlaştırma kolay olmayabilir. 
Gölgeye kaçtığında, sınır koymada beceriksizliklere, baştan çıkarılmaya, kurban edilmişlik ve mağduriyet hissine, dağılmaya, bağımlılıklara, dengesiz ve güvenilmez hallere, sürüklenmeye, gerek kendini gerek başkalarını kandırmaya ve amaçsızlığa yol açabilir.

Balık, 
Ruhsal deneyimler yaşama arzusunda bu dünyanın değerlerini çok da anlayamayan, empati hissi yüksek, özverili, yardımsever, merhametli, anlayışlı kişilere ve olaylara yargısal yaklaşmayan, sezgileri yüksek ve içgüdülerine göre davranan, yaratıcı, fantezi dünyası geniş, bütüne sevgi duyan bir burçtur. Yaşamla birlikte akması, iç görüsünün yüksekliği aldığı ilhamlar, vizyonlar onu bilgeliğe ulaştırabilir. O nedenle aydınlanmış üstatlar, ruhsal rehberler, büyük sanatçılar balık teması ile ilgilidir.
Gölge yönleri aşırı değişken haller, bağımlılıklar, kurban olma bilinci içinde yaşama sonucu çaresiz düşme ve mağduriyetler yaşama, bulanık hallerin ortaya çıkardığı aldanma ve aldatma potansiyeli, aşırı hayalcilik sonucunda hayal kırıklıkları yaşaması.

7. Ev
İlişkilerle ilgilidir. Karşımıza çektiğimiz bize aynalık yapan kişileri temsil eder. Onlarda görülen tüm olumlu olumsuz özelliklerin bizdeki olumlu olumsuz yönleri gösterdiğini bilme farkındalığın gelişmesine ve anlayışa yardımcı olabilir.
7.evin gölge yanlarına gelirsek, ya 1.evin temsil ettiği egoya takılma, kendi isteklerine yönelme karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerini önemsememe. Ya da tam tersi kimlik duygusunu kaybederek karşısındaki kişi içinde kaybolma.

Neptün, Balık ve 7.evin olumlu yönleri irade gösterilerek çıkarılıp, yaşama monte edildikçe Kuzey Güney Ay düğümlerinin talep ettiklerini gerçekleştirebilmede başarı şansımız yükselebilir ve gelişme adına önümüze gelen sınavlardan daha rahat geçebiliriz.

Neptün kolektif bir gezegendir o nedenle bir yandan kendi dar alanımızda tesir gösterirken diğer yandan evrensel düzlemde de etkilerini gösterecektir. Dolayısıyla sonuçları önemli olacak top yekün bir sınava tabi tutulduğumuzu da söylemek çok da yanlış olmaz sanırım. 
Dolunay enerjisi evrensel düzlemde değerlendirdiğinde insanlığın gelişebilmesi için geçmişe bağlı düşlerin, güç yapılanmalarının, ideallerin, hayallerin çözülmekte, erimekte olduğu, özverinin, birlik duygusunun, kardeşliğin, barışın, karşılıklı şefkat ve merhamet zamanının geldiği söylenebilir. Uranüs’ün dünyanın burcu olarak kabul edildiği Boğada olması da bunu desteklemektedir. Boğa burcu yaşamın tadını 5 duyu vasıtasıyla alma, hayatı aşırılıklardan uzak pratik bir şekilde yaşama, üretme, verimli olma, doğayla uyum içinde akarak huzur duygusu içinde yaşamayı sembolize eder. Özetle Boğa dünyanın hakkını dünyaya teslim etmekle, dünyanın canlı cansız tüm varlığına değer vermekle ilgili bir burçtur da diyebiliriz.

Sonsuz sevgi, aydınlanma ve aşkınlık temsilcisi Hz. Mevlana bilinci ile hayata yaklaşabilme; Allah’ın evrensel yasalarına, özellikle Yay’ın temsil ettiği ahlak ve adalet duygusuna bağlılığa özen gösterme; üst insan bilinci ile olayları değerlendirmeye çalışma, bize cömertçe sunulanların kıymetini bilerek ve şükrederek kardeşçe yaşama ve yaşatabilme duası ile.

Hoşçakalın
Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni