Blog

VENÜS GERİLEMESİ

venus-gerilemesi
Makaleler

VENÜS GERİLEMESİ

Bir buçuk yılda bir kez gerileyen Venüs 4.10.2018’de durağanlaşacak, 6.10.2018’de ise 42 gün süreyle geri hareketine geçecektir. Akrep burcunda gerilemeye başlayacak olan Venüs 01.11.2018’den itibaren Terazi burcuna geçiş yapacak ve 17.11.2018’de Terazi’nin 25. derecesinden itibaren tekrar ileri harekete geçecektir.

Venüs sevginin simgesi olduğundan özellikle evlilik ve ortaklık gibi taahhüt içeren ikili ilişkilerden başlayarak tüm ilişkilerde karşılıklı denge, uyum, adalet, iş birliği, verme ve alma prensibini sembolize eder. Aynı zamanda maddi konularda Jüpiter’den sonra küçük şans gezegeni olarak da bilinir. Maddi manevi her tür konuda neyi sever, beğenir, değer verir, arzular, talep eder ve elde etmek isteriz gibi soruların cevapları Venüs’ün Zodyak’taki durumu ile ilgilidir. Venüs talep kâr bir enerji olup bedende 3.çakraya (mide çakrası) tasavvuf diliyle Nefs-i mühimme noktasına karşılık gelir.

Venüs Akrep burcunda rahat değildir ve doğasının olumlu yanlarını ortaya koymakta zorlanır. Akrep mücadele ve savaş gezegeni olan Mars tarafından yönetildiğinden Venüs’ün sembolü olan denge ve uyumun bu burçta yakalanması için farkındalıklı olma; uç isteklerin cazibesine kapılmama, tutkuların esiri olmamaya çalışma; yoğun duygusallığın akılları baştan almamasına özen gösterilmelidir. Sağduyudan uzaklık ve doyumsuz haller maddi manevi her tür konuda saplantılı arzulara ve bu arzuların elde edilebilmesi için dürtüsel davranışlara davetiye çıkarabilir. İsteklerin elde edilebilmesi için güç oyunları ve manipülatif haller artabilir; sınır bilincinden uzaklaşarak herkesi kendi uzantısıymış gibi görme sonucu kişiler birbirleri üzerinde hakimiyet kurma arzusu duyabilirler. Kıskançlık, nefret, kin, öç alma isteği ve saplantılı duyguların etkisi ile Venüs Akrebin yöneticisi olan Mars Kovada uzlaşmazlık, sağı solu belirsiz haller, soğukluk, donukluk ve bağlantısızlık sonucu koparıcı ve yok edici haller ortaya çıkarabilir. Süreçte geçmişte yarım kalmış, tamamlanma ve çözüm bekleyen gerek maddi gerekse manevi konularla ilgili kişiler ve olaylar tekrar önümüze gelebilir.

Venüs’ün Akrep ve Terazi’de ki geri hareketi sırasında enerjinin olumlu yönde çalıştırılması için iç odaya yönelme; orada samimi bir hesaplaşma yapma, gerçekçi ve dengeli istekler içinde olup olunmadığını gözlemleme; aşırılık içeren beklentilere neden olan gölge enerjilerle yüzleşme ve bu gölge tarafların sağaltımı sayesinde olası yüksek beklentiler karşılık görmediğinde yaşanacak hayal kırıklıklarının önüne geçilebilir. Olumsuz gibi görünen etkiler irade gösterilerek olumluya dönüştürülebilir, gelen enerji yakıcı, yıkıcı, yok edici, koparıcı olarak kullanılmayarak ani ve dürtüsel karar ve hareketlerin zaman içinde yaratabileceği pişmanlıklardan korunma sağlanabilir. Böylelikle Akrep’teki Venüs’ün şifacı yönü çalışacağından gelen enerji faydalılık prensibine hizmet etmiş olacaktır. Retro sürecinin nihayetinde arınmış bir enerji ile karar alma ve eylem ortaya koyma çok daha yararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

İçinde olduğumuz süreçte yüksek zekânın, ani ve öngörülmez değişimlerin gezegeni Uranüs Boğa da geri harekettedir. Boğanın yöneticisi Venüs olduğundan özellikle Venüs-Uranüs karşıtlığının yaşanacağı ekim ayı sonlarında gerek maddi gerekse manevi değer verdiğimiz şeylerle ilgili dikkatli olma, ani karar ve hareketlerden kaçınma, tedbiri elden bırakmama önemlidir. Uranüs Boğa’da ilerlerken dünyadaki canlı cansız tüm kaynakların kullanımı ile ilgili bilinenden ve geçmiş alışkanlıklardan özgürleşmemizi beklemektedir. Bu sesi ne kadar çabuk duyar; ben merkezcilikten uzaklaşır, gerekli tedbirleri almaya başlar; tüm maddi manevi değerlere sahip çıkarak bu değerleri har vurup harman savurmaz; hırslarımıza ve güç isteğimize yenilmez; iktisatlı olur ve tabiri caizse haddimizi bilerek çalışıp üretirsek Uranüs’ün negatif etkisi olan yıkım enerjisinden o ölçüde korunabilir, doğayla aramızda barış yapabiliriz.

İnsan olarak geldiğimiz bu dünyada nihai hedefin üst insan bilincine ulaşmak olduğu düşünülürse evrendeki canlı cansız, maddi manevi tüm değerlerin haklarını sahiplerine teslim edebilme; varlığa bütüncül yaklaşarak sevgi ve saygı duyabilme; adalet terazisini yüreklere yerleştirerek empati yeteneğini kullanabilme; siyah ve beyaz arasında grilerinde olduğunun idraki ile dengeye gelme sayesinde içsel barışa ulaşabilme ve tüm varlıkla uyum ve barış içinde geleceği inşa edebilme duası ile.

Hoşçakalın

Olcay PALANLI / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni