Blog

VEDİK ASTROLOJİYE GÖRE BALIK DOLUNAY’I

balik-dolunayi
Makaleler

VEDİK ASTROLOJİYE GÖRE BALIK DOLUNAY’I

25. Eylül saat 05.53’de tamamlanacak olan Dolunay an haritasında yükselen Aslan burcunun Purva Phalguni yıldızı.

Dolunay Balık burcunun Uttara Bhadra pada yıldızında oluşuyor. Güneş Uttara Phalguni yıldızında ve Merkür de Güneş’e Hasta yıldızından eşlik etmekte.Satürn Mula yıldızından Güneş ve Merkür’ü görünümde tutmakta. Venüs Swati yıldızında, Jüpiter Vişakha yıldızında. İkisi de Terazi burcunda kavuşum halindeler. Mars ve Ketu Oğlak burcunun Uttara Aşhadha yıldızındalar ve Mars yükseleni görünümde tutmakta. Rahu Puşyami yıldızından Ay’ı görünümde tutmakta…

Kangren olan bölgeyi kesip atma zamanı!
Evet sert ve fakat gerekli. Aslında genel olarak içsel durumda bu ameliyatı ister vaziyette. Uzatmaları oynayan; gerek iş, gerek özel her türlü ilişkide sona gelmiş bulunuyoruz. Bu ille de kötü olacak anlamına gelmiyor. Yükselenin bulunduğu Purva Phalguni yıldızının yöneticisi Venüs Swati yıldızında. Yani eğer istenirse, gayet her iki tarafın da razı olacağı şekilde olabilir bu sonlanma. Fakat hazımsızlıklar, beklentiyle yapılan her türlü davranışlar ve ‘ben bunu haketmedim’ hissiyatı Vişakhadaki Jüpiter’i olumsuz çalıştırarak; kişiyi intikam almaya ve hatta çirkefleşmeye bile götürebilir. Daha sonra bu etkiler geçince de ‘ben aslında öyle biri değildim, beni o bu hale getirdi’ cümleleriyle başbaşa kalabilirsiniz. Halbuki Vişakha’daki Jüpiter tam da İlâhi adaleti sağlamak üzere çalışıyor. Hem de herkese en uygun şekilde.
Güneş’in, Mars’ın ve Ketu’nun bulunduğu takım yıldızlarının yöneticileri Güneş. Yani artık genel olarak herkes yine sabrının veyretinin karşılığını alma arzusunda. Sistem de zaten hak edene hakettiğini vermek istiyor. Artı olarak bu arzunun-hırsın içine giripte kendini heba etmey gerek yok.
Mars-Ketu kavuşumu bu hırsı körükler vaziyette. İki savaşçı gezegen kolkola ve Oğlak burcunda. Yani yine ‘ille de o hak alınacak’ dürtüsü. Mars güdüleri temsil eden bir gezegen. Ketu ise ne zaman ne yapacağı kestirilemeyen ve aynı zamanda o da savaşçı bir gezegen. Fakat Ketu’nun savaşı daha gizil. İki mücadeleci gezegenin bir araya gelişi tahammülün bittiğini ve fakat Oğlak’ta olması sebebiyle bittiği yerden tekrar başlanabileceğini bize gösteriyor. Hem de hiç umulmadık şekilde, belki de hiç umulmadık insanlşarla.
Ketu geçmişin öfkesini de taşıdığı için unuttuğunuzu zannettiğiniz duyguları ve olayları gün yüzüne çıkartabilir. ‘Nereden çıktı şimdi bu?’ demek yerine; geleni olduğu gibi görmek ve kabul etmek gerek.
Görmezden gelmeye devam etmek mümkün değil artık. İçinizden yükselen öfkeyi, intikam duygusunu, her şeyi bırakıp gitme ve önüne çıkana dalma isteğini, yani içinizdeki savaşçıyı görün artık! Görün, kabul edin ve onu dinleyin. Asıl savaşı kiminle? Asıl savaşı neyle? Bu öfkenin, acının, mutsuzluğun ana kaynağı ne? Korkmayın göreceklerinizden… Korkmayın o savaşçının elinden tutmaktan… Çünkü zannetiğiniz gibi o yakıp yıkmaya, yok etmeye gelmiyor. Bilakis gücünüzü elinize alın diye bu kavuşumlar. Siz bile isteye onu görmezseniz, o çıkacak bir yer bulur bu göstergeler altında emin olun. En azından buna gönüllü olun.
Etkiler sağlam çarpıyor olabilir. Yani kendinizi bir an çok iyi, bir an çok kötü hissedebilirsiniz. Bunlar normal olmakla birlikte, bu duruma çok kaptırmadan izleyici konumunda kalmaya gayret edebilirsiniz. Çünkü aslında Ay’ın bulunduğu takımyıldızı şifa enerjisi çok yüksek yıldızlardan biri. Yani derman, derdin içinde gizli aslında. Rüyalarda yoğun olabilir bu Dolunay sürecinde. Haberci veya şifalandıran rüya enerjisi de açık.
Tamamlanma, şifalanma ve yeniden sağlam bir şekilde başlama zamanı! Kolaylaşması duasıyla…

Z.Merve Külünkoğlu
Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni