Blog

TRANSİT ŞİRON KOÇ BURCUNDA

siron-koc
Makaleler

TRANSİT ŞİRON KOÇ BURCUNDA

Astrolojide Yaralı Şifacı olarak bilinen, Şiron Balık burcundaki geri hareketini tamamlayarak koç burcuna geçiş yapmıştır. Şiron’un Koçtaki hareketi 2027’ye kadar devam edecektir.

Doğum haritalarında, Şiron’un bulunduğu burç ve ev konuları kişilerin temelde belki de en yetenekli ve başarılı olabileceği konuları sembolize eder. Şiron nerede ise orada arınarak bilgeleşme vardır. Ancak bu noktanın içerdikleri, bir yandan da sonsuzdan beri süregelen yaralarımızla da ilgili olduğundan, orada bitmeyen bir acı, tatminsizlik ve huzursuzluk da hissedilir. Örneğin Şiron, kariyer evimizde yerleşmiş olsun. Bu durum kariyer konularında başarılı olabilme için birçok yeteneğe sahip, hatta başkalarına rehberlik yapabilecek kadar donanımlı olduğumuza işaret eder. Ancak ironik olarak kendimize güvenmekte zorlanabilir, başarılı olabileceğimize inanmayabilir ve bu konuyla ilgili daimi olarak içsel bir doyumsuzluk ve huzursuzluk içinde olabiliriz. Düşüncelerin olaylar üzerindeki etkisini göz önünde tutarsak, böyle de olabilir mi? Evet! Büyük olasılıkla olur. Kişinin bu paradokstan çıkabilmesi için, ilk başlarda kariyerini, toplumsal sorumluluklarını bir nevi feda ederek ve kariyer evinin tam karşısındaki eve yönelerek, kendine ve ailesine özellikle duygusal açıdan güvenlikli ortam yaratmaya uğraşması olağandır. Çünkü Şiron bizim kendimize kör olduğumuz noktadır. Kör noktanın aşılabilmesi için, kişi öncelikle çevresindekilerin kendi yaralarına benzer yaralarına deva olmaya çalışır ve süreçte karşısına gelen kişilerin sorunlarını çözdükçe kendindekilerinin de dolaylı yoldan çözüldüğünü fark edebilir. Yani kişinin Şiron’unu çalıştırması için diğer insanlarda ki yansımalarını görmesi, kendini sağaltması bir nevi psiko analiz yapması doğası gereğidir. Şiron doğru kullanıldığında yılanın kuyruğunu ısırarak döngünün tamamlandığı nokta olarak yorumlandığından, üst âlemlere yani aşkınlığa geçişin kapısı, bir nevi anahtarı gibidir.

Kadim geleneklerde baharın gelişini müjdeleyen, Nevruz kuzey yarımkürede ilkbahar ekinoksu ile aynı zamana denk gelir. Güneş 21 Mart dolaylarında Koç burcuna geçer, böylelikle yeni yıl ilkbahar ekinoksuna denk düşen Zodyak’ın ilk burcu Koç ile başlar. Koç zamanı, doğadaki canlı cansız varlığın uyanışını, yeni bir döngünün başlangıcını ve doğumu temsil eder. Koç canlı, hevesli, dürüst, spontan, yaşam enerjisi yüksek, aktif, ilk adım atma konusunda cesaretli, kolay havlu atmayan, vazgeçmeyen mücadeleci bir burçtur. Geçmişi olmayan yeni doğan bir bebek gibi olduğundan, sıfır noktasından hayata sımsıkı tutunarak dünyada ki yerini alır; kendini bir şekilde çevresine kabul ettirir; yeni olana merak ve cesaretle yaklaşarak, keşfetmeye çalışır. Yönetici gezegeni Mars irade, karar, hareket ve mücadele ile ilgili olduğundan ondan aldığı güç ve motivasyon sayesinde amaçlarına odaklanabilir ve realize edebilir.

Transit Şiron ise doğum haritalarında hangi ev üzerinde etki göstermekte ise o ev konuları ile ilgili problemlerin çözümü için yardımınıza gelmiş bilge bir rehber, şifacı gibidir.

Şiron’un geride bıraktığımız Balık burcunda ki transiti olumlu açıdan değerlendirilirse birçok kişi duygusal açıdan arınmalar yaşamış, birlik bütünlük duygusunu hissetmiş, içindeki sanatçıyı, yardımsever yapıyı ve ruhsal şifacıyı keşfetmiş olabilir. Olumsuz yönden ise gerçek dışı hayal ve idealler nedeniyle kendinden vazgeçmeler, gerekli gereksiz fedakârlıklar, kurtarıcı olayım derken kurban halleri yaşanmış ve sonuç olarak hayal kırıklıkları ile de karşılaşılmış olabilir.

Balık burçların en sonuncusu olduğundan sonlanmaları, bitişleri temsil eder ve Astrolojik olarak Koç ile başlayan döngü Balık ile sona erer. Yaşamlarınızda bundan 7-8 yıl evvel hangi konuları idealize ettiniz, hayalleriniz ne idi ve bugünkü bakışla bunların gerçekleşmesi mümkün müdür? Samimi ve dürüst bir içsel hesaplaşma neticesinde cevabınız evet ise ona göre bir yol haritası, yok bunların ütopik ve gerçekdışı olgulara dayandığını fark ettiyseniz, değişimden yana olabilir ve yeni bir rota saptayabilirsiniz. Farkındalığınıza bağlı olarak, Şiron Koç her iki durum adına da ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilir ve size rehberlik edebilir.

Yukardaki bilgileri harmanlarsak Şiron Koç transitinde,

•Geçmişin yüklerinden kurtulabilir bir nevi sıfırlanabilir, ruhtan gelene odaklanabilir, içgüdülerimize daha çok güven duymaya başlayabiliriz. 
•Bir yandan Balık burcunda edindiğimiz birlik duygusunu terk etmeden birliğin içinde ben olabilmenin yollarını keşfedebilir, kendimize ve çevremize dürüst yaklaşarak öz benliğimize sahip çıkabilir, özden gelene göre bir hal ortaya koymaya başlayabiliriz.
•Yaşama bağlı, canlı ve hevesli olabilir. Dünyayı bir çocuğun saf bakışı ile değerlendirebilir ve keşfedilecek ne kadar çok şey olduğunu görebiliriz. 
•Doğada ki ilkbaharın kendi doğamızda ki yansımalarını hissedebilir, yaşadığımız uyanışları hayat içinde realize edebilme adına motive olabilir, yeni başlangıçlar yapabilir ve ilk adımı atma konusunda cesaret gösterebiliriz.
•Koç burcunun olumsuz özellikleri arasında olan bencilce tutumlar dürtüselliğe bağlı ani kararlar, tepkisellik, kavgacı ve saldırgan haller de süreçte gözlemlenebileceğinden, sağduyudan ayrılmama ileriye doğru birçok zararın önüne geçilebilmesinde fayda sağlayabilir.

Önümüzdeki 8 yıllık süreçte bireyden bütüne tüm amaçlarda sağlıklı ve dengeli kararlara bağlı yeni başlangıçlar yapılabilmesi için Şiron’un bilgeliğinden ve yol göstericiliğinden faydalanabilme duası ile. 
Hoşçakalın
Olcay Palanlı