Blog

TERAZİ BURCUNDA DOLUNAY

terazi-burcu-dolunay
Astroloji Makaleler

TERAZİ BURCUNDA DOLUNAY

21 Mart 2019 günü Ankara’ya göre saat 04:42’de sıfır derece Terazi burcunda dolunay gerçekleşecek.  Güneş’in sıfır derece Koç burcuna girişi astrolojik açıdan çok önemlidir çünkü yeni senenin başlangıcına işaret eder. Çoğu eski kültürde ve gelenekte de bu tarih önemlidir ve çeşitli etkinliklerle kutlanır. Ayrıca Güneş’in Koç burcuna giriş haritası kadim astrologlar tarafından ülkeler astrolojisinde gelecek seneyle ilgili öngörü yapma amacıyla kullanılırdı. Bugün de dünyasal astrolojiyle ilgilenen astrologlar bu haritalar üzerinden ülkelerle ilgili öngörülerde bulunmaktadırlar.

Dolunayın gerçekleştiği Koç-Terazi ekseni ilişkilerde dengeyi sağlamakla ilgilidir. Koç burcu hep kendi istek ve arzularına odaklanırken, Terazi burcu da genellikle karşısındaki kişinin isteklerine uyar. Kişi kendisinin  ve başkalarının istekleri arasındaki bu zıtlığın farkına varmalı ve dengeye gelmelidir.  Boğa burcuna yeni giriş yapan Uranüs’ün dolunay ile 150 derecelik açı kurduğunu görüyoruz. 150 derecelik açı birbirini görmeyen, anlamayan burçlar arasında gerçekleşir. Anlamı da yeni bir düzenleme gerektiği, ortada yanıltıcı bir durum olabileceğidir. Yani farkında olalım veya olmayalım dünya koşullarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapmamız gerekir. Uranüs boğa burcunda 7 sene boyunca bizi sahip olduklarımız veya sahip olduğumuzu sandığımız maddi değerlerle ilgili testlere tabi tutacaktır.  Astrolojide Boğa Dünya’nın burcudur ve Dünya’da meydana gelen sarsıcı değişimlerle Koç ve Terazi burcu arasındaki kutupsallığı anlayıp bir üst bakışa çıkmamıza vesile olabilir. Çünkü ne hep ben diyen anlayış doğrudur ne de hep sen diyen. Orta yolu dengeyi bulmak gerekir.

Haritada Kova burcu yükseliyor ve yöneticisinin arka planda gizli büyük ve eski sistemler içinde olduğunu görüyoruz. İlişkilerde özgürlük ve yenilik arzusu olmasına rağmen arka planda eski geleneksel kuralcı yapılara sıkı sıkıya bağlıyız. Yerine getirilmesi gereken görev ve sorumluluklar var. İlişkilerde mesafeli olabiliriz, özgürlüğü isteyebiliriz ama yeni maceralara yelken açmak için olumlu enerjiler devrede. Özellikle yükselen Kovalar için yeni ilişkiler söz konusu olabilir. Öte yandan bildiğimiz emin olduğumuz alanlarda hareket etme arzumuz bu yeni ilişki fırsatlarına ket vurabilir.

Dolunayda Koç burcundaki Güneş, Koç burcuna yeni girmiş olan Kiron ile kavuşuyor.  Kiron yaralı şifacı olarak adlandırılır ve mitolojide kendi yaralarını görmekte zorlanan ama etrafındaki kişilerin yaralarını iyileştirebilen bir arketip olarak anlatılır. Güneş Kiron kavuşumu bize şifalanma süreciyle ilgili bir farkındalık getirebilir. Örneğin içimizdeki çocuksuluğun, neşenin eksikliğinin farkına varabileceğimiz şifalandırıcı bir deneyimle karşılaşabiliriz. Güneş Kiron kavuşumu eril figürlerden yana bir eksiklik, bir yaralanmayı da ifade edebilir, dolunay bununla ilgili bir konuyu açığa çıkarabilir.

Öte yandan Balık burcundaki Merkür gerilemesi  dolunaydan bir hafta sonrasına kadar devam ediyor. Merkür’ün Neptün ile kavuşumu ve geri harekette oluşu içe dönmeyi, birlik ve bütünlüğü deneyimlemek üzere sessizliği tavsiye ediyor. Yanlış anlaşılmalara, kandırılmalara müsait bir durum var. Yay burcundaki Jüpiter de özellikle inançlar konusunda yanlış anlaşılmalar, kandırılmalar olabileceğini gösteriyor.  Yurtdışı ve yabancılarla ilişkili işlerde de yanlış anlaşılmalar olabilir.

Dolunay’ın sembollerinden bir kısmını yorumlamaya çalıştım, umarım bütünün faydasına hayırlı olur.

Sevgiyle kalın.

Ebru Kart / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni