Blog

Permakültür – Doğal Sürdürülebilir Yaşam

permakültür-kubilay-aktas
Makaleler

Permakültür – Doğal Sürdürülebilir Yaşam

Evren varolduğu günden şu ‘an’a dek toprak hep toprak, tohum hep tohum, ağaç hep ağaç oldu. İlk var olduğu ‘an’ki güzelliği, ahengi ve dengesi ile ‘ol’maya devam ediyor.

Peki ya insan ?

İlk oluştaki bu güzelliğin, ahengin ve dengenin ne oldu da bu denli uzağına düştü ?

“Tüm felekleri senin için yarattım” hakikatini idrak ederek ‘ol’an’a bak ki; seninle bağlantıda olmayan tek bir şeyden söz etmek mümkün değil. Aydınlanma diye kendine koyduğun hedef bile bu bağlantıyı keşiften aldığın keyif; yolda olma hali, yol olma hali…

Maneviyat, yapmayı öğrendiğin şeylerin tekrarından daha çok yeni idrake yer açabilmendir. Bildiklerin seni buraya kadar getirdi. Ve bunda ilahi ekolojik düzenin payı çok büyük.

Şimdi diyorum ki sana !

Artık toprağı bedenin, düşen tohumu tıpkı toprağın tohumu sarmaladığı gibi seni saran ilahi bilincin bir işareti, köklenmiş ağacı tüm yaşamın, çaban neticesi dallarına düşen meyveni ise ilmin ile vardığın anlayış ile bak.
“İlim anlayış iledir”i bir de bu zaviyeden oku bakalım ne hissedeceksin ?

Acaba ?
Altından ırmaklar akan nehirler, olgunlaşmış Kemal’e ermiş cennet yemişleri ve tasvirini bildiğin her şey şimdi ve burada senin bilincin ile tüm varlığa yansıyor olabilir mi ?

Evren’in kanunları ve doğa ile bütünleş ki nasıl bir bütünün parçası olduğunun bilincine uyanasın! Unutma ! Sen şuurun ile ilahi sistemin Muhammed’i dengesinin en güzel parçasısın.

Kubilay Aktaş

NOT : Arş. Yazar Kubilay Aktaş’ın katılımı ile gerçekleşecek “Permakültür (sürdürülebilir yaşam) söyleşi programına katılım sağlamak için – 05071031129 – iletişim numarası ile görüşebilirsiniz.