Blog

Parçalı Güneş Tutulması

gunes-tutulmasi
Makaleler

Parçalı Güneş Tutulması

Vedik Astroloji’ye göre Tutulmada başroller Punarvaşu ve Puşyami yıldızları.

Tutulma ânı haritasında Yükselen Güneş ve Ay Punarvaşu yıldızının 26. derecesinde. Rahu Pusyami yıldızında ve Merkür’de tutulmaya Aşleşha yıldıyla eşlik etmekte.

Venüs 3. evde Magha yıldızında.

Jüpiter 5.evde Swati yıldızında ve tutulmayı görünümde tutmakta.

7. edveki Retro Satürn’de Mula yıldızından tutulmayı görünümde tutmakta.

Retro Mars ve Ketu Şaravana yıldızındalar…

Punarvaşu’nun en belirgin özelliği Yenilik ve yenilenmedir. Bu tutulmanın ana konusu da böylelikle yenilenme ve yenilik oluyor. Zaten uzun zamandır bu yenilenmeye hazırlanıyoruz. Bununla birlikte içsel olarak her ne kadar yeniliği istiyor olsak da korkular, alışkanlıklar, geçmişe bağımlıklıklar ya da yeni olanla nasıl başa çıkacağını bilememekten ötürü oluşan gerginlikler canımızı acıtıyor olabilir. Bedene tezahürü mide ve sindirim sistemindeki rahatsızlıklar olarak yansıyabilir. Boyun, boğaz, omuz ve bel ağrıları, tutulmaları da görülebilir. Veya vücut ısının dengesizleşmesi… İşte hepsi kişinin kendisini kasmasından, yeni gelene, olana bırakamamasından mütevellit olan durumlar.

Aslında bu tutulma uzun süredir beklediğin, istediğin şeylerin tezahür etmesine vesile olacak bir tutulma. Fakat kişi istediği şeye kendini layık görmüyorsa veya en iyi yol bildiğim yol diye ısrar etmeye devam ederse bu yenilenme acılı ve sancılı olabilir. Çünkü izin versen de vermesen de olacak olan olacak.

Kendini gelen enerjiye bırakabilenler içinse heyecanlı bir bekleyiş durumu. Israrsız, inatsız ve sükunetle…

Halihazırda enerjinin en yoğun olduğu saatlerdeyiz. Nefes çalışması ve meditasyon enerjiyi almanı, dönüştürmeni ve kendini bırakmanı kolaylaştıracaktır.

Güneş tutulması dışsal değişimlerin tetiklenme zamanlarıdır ki bulunduğu yıldızlarda bu enerjiyi daha da güçlendiriyor. Dört buçuk aydır retro olan Jüpiter’de henüz direkt hareketine dönmüşken bu değişimler daha da hızlı ve keskin olabilir. Jüpiter’in bulunduğu Swati yıldızı da yine aynı şekilde kendini rüzgara teslim etmeni söylüyor. İçindeki saf enerji olan çocuğunla samimi bir anlaşma yapıp, onu bir daha asla terk etmeyeceğine söz vermeni ve onu bile isteye, korkmadan aşka teslim etmeni istiyor.

Sharavana yıldızının sembolü “Kulak”tır. Mars burada ve 13. derecede. Duyduklarına dikkat et! İç sesine dikkat et! Sana yol göstermek istiyor. Aynı karanlığa tekrar girme, aynı acıları tekrar tekrar yaşama diye. Daha da güzeli varmak istediğin, olmak istediğin, yaşamak istediğin hale seni ulaştırmak için. Dikkat edersen ipuçlarını yakalayabilirsin.

Punarvaşu’nun sembolü ise “Fırlamaya hazır ok”. Yani Tutulmayla birlikte ok yaydan çıkacak. Ve bunun farkında olursan öfke patlaması, yakıp yıkma olarak değil de hedefi vuran ok olarak yol alır. Öldüren değil, can veren, çiçek açtıran olur ve izin verirsen daha önce yapmaktan korktuğun, bir türlü adım atamadığın şeylerin bir bir olduğuna şahitlik edebilirsin..

Aşleşha yıldızı gökyüzündeki en zor ama bir o kadar da kıymetli bir yıldız. Sembolü “Yılan”. Merkür bu yıldızda ve 22. derecede. Söylediklerine dikkat et. Bu her zaman geçerli bir kural ama bu tutulmada söylemler kaderin olabilir. Seni aşağı çeken bir pranga da olabilir, Yücelerin yücesine ulaştıran bir Kartal’da olabilir. Merak ettiğin, çözemediğin konulara samimiyetle inersen bu gösterge, sana çözümü gösterebilir. Fakat nezaketle ve sevgiyle yaklaş kendine. Tersi, ters tepebilir.

Magha ise gökyüzündeki en parlak yıldız. Küçük Güneş bir nevi. Venüs orada ve Vedik Astroloji’ye özel bazı noktalarla temas halinde. Yani bu Tutulma Ruh ikizlerinin kavuşma enerjisini de içinde taşıyor. Önemli olan öncelikle kişinin kendi içindeki ruh ikiziyle kavuşması olduğundan, kimileri için kendi ruhuyla bütünleşme olarak tezahür ederken, kimileri için de bu somut bir şekilde hayat bulabilir…

Hayırla, güzellikle tezahür etmesi duasıyla…

Zehra M. Külünkoğlu / Astroloji Eğitmeni