Blog

Niyet Hayr, Akîbet Hayr Ola!

niyet-hayr
Makaleler

Niyet Hayr, Akîbet Hayr Ola!

İnsanoğlu hayatı, hayatın ona söyledikleriyle anlamlandırmaya çalışır durur bir ömür boyu. Kulağını açan duyabilir onu. O hep konuşur aslında. Hem de durmaksızın.

Kimi yanlış yere kulak kabartır. Kiminin de gördükleri ile duydukları uyuşmadığı için anlam yükleyemez. Çok bilinmeyenli denklemleri zihninde çoğaltıp kalp ve ruhunu bir paradoks girdabına teslim eder. Halbuki modernitenin sırtına ve zihnine yüklediği sanal yükleri bırakabilse ruhu hafifleyecek kalp dünyasının karanlıkları Nur’a dönüşecektir.

Her gün kırk kere duasında olduğun hayat denilen istikamet yolunun üzerinde dizili bulunan binler işaret taşları seni bekler. Her biri senin bir hassen için konuşur. Kimi gözüne, kimi kulağına, kimi aklına, kimi kalbine, kimi de ruhuna hitab eder. İnsanlık dediğin sistemde bir tahrifat yoksa alırsın alacağını duyarsın, duyduklarını Kur’an ve sünnet mihengine vurur rehber edinirsin.

Agâh olmak gerek, hele asr zamanı gelen her türlü gaflete karşı. O gaflet hali öyle bir uyku verir ki sana, uyudukça doyamazsın uykuya. Yorgunluğunu arttırır durur. Mecalin kalmaz gözlerini açmaya. Sen uyudum sanırsın, halbuki uyuyan bütün latifelerindir. Karabasanlar çöker ruhuna. Düşüncelerin şeffaflığını yitirir. Kolay olanı zor, zor olanı da kolay zannedecek kadar muhakemeden mahrum bırakılırsın.

Devası elini uzatıp tutabileceğin kadar yakınken bahaneler örümcek ağı gibi iradeni sarıp sarmalar.

Çözüm şu demeyeceğim! Zira bu sana özel bir soru. Cevabını keşfetme mesuliyeti senin üzerinde. Cevabını bulmak için gösterdiğin gayret bulduğunu kıymetli kılacak, onu muhafaza etmek için gözünü dört açacaksın belki de.

Sadece dinlemeye çalış ve duyduklarını vicdanın süzgecinden geçir. İhlâsla birlikte yüreğine damıttığın saf bilgi seni insan olmanın safiyetine ulaştıracaktır inşaallah.
Yeter ki niyet et! Hayr olana.
“Niyet hayr, akîbet hayr ola” inşaallah…

Aynur Erden

www.kuranterapisi.net
Telkin Cd’leri için iletişim: kuranterapisi@gmail.com

Kadim Bilgelik Okulu
Kur’an Terapisi