Blog

MERKÜR RETROSU

merkur-retro
Makaleler

MERKÜR RETROSU

Merkür Yay burcunda 16.11.2018 itibariyle önce durağanlaşmaya ve 18.11.2018’de ise gerilemeye başlayacaktır. Üç haftalık gerileme süreci bitiminde 07.12.2018’de 27 derece Akrep’te tekrar ileri harekete geçecektir.

Yılda 2-3 kez geri hareket yapan Merkür’ün bu süreçleri zihinsel konularla ilgili bir nevi 21 günlük mola verme, dış dünyanın karmaşasından uzaklaşma ve içe dönme gibi değerlendirilebilir.

Hayat içinde koştururken farkındalıktan uzaklaşma ve özle aradaki bağın inceldiğini gözden kaçırabilme son derece olağandır. O nedenle Merkür gerilemelerinde yoğun düşüncelerden, vesveselerden, takıntı ve saplantılardan, gerekli gereksiz bilgilerden dolayı yorulan beyinlerin arınarak şarj olabilmesi için yavaşlama ve sessizleşme fayda sağlayabilir. Nadas zamanı tarlaların zararlı otlardan temizlenmesi ve toprağın verimini arttırmak amacıyla sürülüp dinlenmeye bırakılması nasıl faydalı ise yorulan zihinlerinde ara ara bu sükûnete ihtiyacı olabilir.

Merkür gerilerken enerjisini ve vaat ettiklerini net bir şekilde ortaya koyamayabilir. O nedenle çok zorunlu olmadıkça yeni projelere başlamaktan sakınılmalı, değeri yüksek malların alımına gidilmemeli, önemli konuşmalar ve kararlar ertelenmeli, yolculuklar esnasında ortaya çıkabilecek aksaklıklara karşı uyanık olunmalıdır. Bilhassa Kasım sonuna kadar sürecek olan Merkür-Neptün karşıtlığının yol açabileceği düşüncelerdeki bulanıklık aldanmalara, aldatılmalara, yanılma ve yanılsamalara yol açabilir. Dikkatsizlikler patavatsızlıklara ve dolayısıyla iletişim kazalarına, yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Tabiri caizse ağzı olan konuşur hallerinden uzak durmanın önemli olduğu bir süreç içine girdiğimizden gerek konuşma gerek yazı ile kendimizi ifade ederken dikkatli ve tedbirli olma, risk almaktan kaçınma olası zararlardan korunmayı sağlayabilir.

Geri gitme sürecinde geçmiş kaynaklı çözüm bekleyen gerek maddi gerekse manevi konularla ilgili deneyimler yaşanabilir. Geçmiş hesapları farklı ve yeni bakış açıları ile bakarak çözme ardından geleceğe dönük uygun yol haritaları çizmenin en kolay yolu Yay’ın en belirgin özelliği olan bilgelik, hakkaniyet, özgürlüklere saygı, sağlam inanç, iyimserlik, dürüstlük ve samimiyet gibi değerlerin ön plana alınması ile olabilir.

Merkür Yay’da gerilerken hayatın bizim için ne anlam ifade ettiğini ve ne yaparsak mutlu oluruz sorusunun cevabını bulabilmek ve yaşama daha geniş bir perspektiften bakabilmek için müsait oldukça yalnız kalma, meditatif hal, nefes çalışmaları ve doğada zaman geçirme fayda sağlayabilir. Zihinden ve düşüncelerden özgürleştikçe boşluk duygusu içinde sezgisel hissedişlerimiz artabilir. Sezgisellik arttıkça da bize fayda sağlamayacak düşüncelerin kalabalığından kurtulabilir ve daha arınmış bir zihin ile olayları değerlendirebiliriz.

Merkür gerilemesinin yorulan zihinlere ilaç gibi gelerek bir nevi sıfırlanmayı sağlaması, saflaştırması ve yargılardan uzaklaştırarak yeni bakış açılarını doğurabilmesi duası ile.

Hoşçakalın 

Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Eğitmeni