MARS KOVA BURCUNA GİRİYOR !

30 Mart Pazartesi günü Mars KOVA burcuna geçecek ve 13 Mayıs’a kadar bu burçta kalacak.

Astrolojide Mars, Güneş ile beraber farkındalık kazanırsak özgür irade kullanabileceğimiz alanları anlatır. Mars hareket ve aksiyon gezegenidir. Hangi alanlarda nasıl inisiyatif aldığımız, hangi konulara enerji harcadığımızı gösterir. Aynı zamanda savaşmak, mücadele ve rekabet etmekle ilgilidir.

Kova burcu hava elementi ve sabit nitelikli bir burçtur. Hava elementi burçlar iletişim, sosyalleşme, düşünsel faaliyetlerle ilgilidirler. Sabit burçlar enerjinin içeriye yöneldiğini ve koşulları stabil tutmaya dönük olduğunu gösterir. İnatçılık ve esnek olamama özellikleri görülür. Kova burcunun klasik astrolojiye göre tek yöneticisi Satürn’dür, yani sistem bilgisi, bilim-teknoloji, kitlesel ağlar, toplumun geleceğini ilgilendiren konular gündemde olacaktır. Satürn de kova burcuna yeni girdiği için bu iki gezegen kendi enerjilerini kova burcunda ortaya koyacaklardır. Mars önümüzdeki 2 ay boyunca Satürn kova’nın ifade ettiği konuları aksiyon ve hareketlerle görünür kılacaktır.

Satürn yazın oğlak burcuna gerileyecek ve Aralık ayında Jüpiter ile kavuşarak bir daha 0 derece kova burcuna giriş yapacak. Yani bir hafta önce Satürn’ün girdiği 0 derece kova burcu aralık ayında tekrar tetiklenecek. Ama bu sefer ki kova burcuna giriş sadece bu açıdan önemli değil; Jüpiter ve Satürn astrolojide büyük zaman ölçerlerdir, çağın özelliklerini belirlerler (kronokratör denir), artık 200 yıl boyunca bütün Jüpiter- Satürn kavuşumları hava elementinde olacağı için de yeni bir çağa girdiğimiz belirtiliyor. Şimdiye kadar toprak elementinin konuları hakimdi artık hava elementinin konuları hakim olmaya başlayacak. Bu nedenle maalesef hava yoluyla bulaşan hastalıkları bundan sonra daha çok görmeye başlayacağız.

Satürn sorumluluk alma ve işlerin evrensel sisteme uygun olarak doğru yapılmasıyla ilgilidir. İnsanlar genelde evrensel sisteme uygun hareket edemediklerinden Satürn prensibi zorlayıcı olabilir. Kova özgürlük ile ilgilidir ve Satürn özgürlüklerin kısıtlanması, sınırlanması anlamına gelebilir. Kova bireysel bir burç değildir, ekip olmakla ilgilidir ve birlikte hareket edilmesi, birlikte sorumluluk alınması gereken konuları anlatır. Akıl ve mantığın ön planda olduğu bilimsel sistemlerin öne çıktığı görülecektir. 5G gibi hızlı teknolojik gelişmeler olacak ve Jüpiter ile beraber bunların ne kadar etik olduğu da tartışılacaktır. Bu bilimsel gelişmelere ayak uyduramayan toplumlar üzerinde baskı da oluşabilir. Satürn kova; ideal herkesin eşit olduğu demokratik bir sistemi anlatır ama böyle bir sistemin dünyada uygulanması mümkün olmadığı için genellikle ve kolaylıkla baskıcı bir sisteme dönebilir. Kova özgürlük isteyen yığınları gösterirken Satürn kontrol ve düzeni vurgular.

Mars kova burcunda özgürlükler ve toplumsal idealler için savaşır, kova her zaman toplumsal bir burçtur ve objektif bilgiyle ilişkilidir. Yani bilimsel mücadeleleri de gösterir. Satürn ve Mars’ın enerjisi birbirine zıttır, Mars bir an önce harekete geçip bir şeyler yapmak isterken Satürn yaşlı bir bilge gibi ona yavaşlamasını, iyice kontrol etmesini tembih eder. İki gezegenin kavuşum yaptığı haritalarda enerjinin kontrollü bir şekilde ortaya konulduğu görülür. Burada da yeni bilimsel icatların önümüzdeki aylarda gündeme geleceği söylenebilir. Bahsedilen alanlarda hareketlerin kısıtlanabileceği veya bazı girişimlerle ilgili yeni kararlar alınabileceği görülebilir.

Ankara’ya göre çıkarılan Mars kova giriş haritasında akrep burcu yükselirken Mars ve Satürn 3.evde yerleşmiş görünüyorlar. 3. ev Türkiye’nin komşularını gösterdiği için hareket ve aksiyonların daha çok komşular alanında olacağı söylenebilir. Veya ülke içi iletişim ve trafik ağlarına odaklanıldığı da düşünülebilir. Toplum düzenini sağlayanlar da en çok bu konuda çalışıyorlar.

Halk, bilgi almayı isteyen ikizler burcunda yerleşmiş görünüyor. Ancak Neptün ile karesi ve Merkür’ün de balık burcundaki yerleşimi kafasının çok fazla bilgiden dolayı karıştığını da gösteriyor.

Haritada Venüs’ün baskın olduğu görülüyor. Venüs boğa maddi konuları gösteriyor ve finansal alanda daha rahat bir akış görülüyor.
Hastalıkları gösteren evde Uranüs’ün yerleşmiş olması hastalığın seyrinin değişken olduğunu gösteriyor ve halkın kendi özgürlüklerini kısıtlayarak daha çok kendi çevresinde hastalığa karşı mücadele ettiğini gösteriyor. Bu hastalığı yenmek için bilgi edinmeye çalışıldığı, araştırmalar yapıldığı da düşünülebilir. Halkın kahraman olarak gördüğü bazı ünlü ve genç kişilerin de hastalıktan çabuk bir şekilde iyileştiği bu 2 aylık dönemde görülebilir.
Virüslerin, mikropların genel göstergesi Merkür olduğu için 11 Nisan Merkür’ün koç burcuna geçişiyle beraber bu yayılma temasının biraz eksileceğini umabiliriz.
Hepimizin hayrına olmasını dilerim.

Ebru KART / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni