Blog

Mars Başak Burcunda

mars-basak-burcu
Astroloji Makaleler

Mars Başak Burcunda

18 Ağustos itibariyle Mars başak burcuna geçti ve 4 Ekim’e kadar bu burçta seyredecek. Astrolojik olarak Mars nasıl hareket edildiğini, hangi alanlara enerji harcandığını ve mücadele tarzını anlatır. Mitolojide savaş tanrısıdır ve aktif dışa dönük eril enerjiyi gösterir. Aynı zamanda iradenin ortaya konmasıdır bu nedenle kişinin doğum haritasındaki Mars’ı anlaması iradesini hangi alanlarda ve nasıl ortaya koyabileceğini anlaması açısından önemlidir.

Doğası sıcak ve kurudur. Aslan burcunun da doğasının sıcak ve kuru oluşu nedeniyle Mars aslan burcundayken aşırılaşır ve astrolojik olarak yazın pek çok yangına sebep olur. Başak burcu toprak elementi bir burç olduğu yani doğası soğuk ve kuru olduğu için Mars’ın sıcaklığını azaltır. Toprak elementi burçlar gerçekçi, somut ve maddi olana yönelik oldukları için enerji de somut olana yönelik olacaktır.

Mars’ın başak burcuna geçişiyle beraber enerjinin aslan burcunun ilgi alanlarından başak burcunun ilgi alanlarına dönmeye başladığı görülür. Eğlence, tatil, oyun temalarının yerini çalışma, düzenleme, derleme toplama gibi temalar almaya başlar. Güneş’in de 23 Ağustos’ta başak burcuna geçişiyle beraber doğanın da sonbahara hazırlandığı görülür. Ev hanımları kışlık hazırlıklarını yapmaya başlar, evlerde yaz mevsiminden sonbahara geçiş için düzenlemeler yapılır. 

Başak burcu Merkür yönetimindedir bu nedenle Mars Başak burcundayken zihinsel olarak aktif olunur, çeşitli hesaplar yapılır, pratik çözümler üretilir, gereksiz olan her şey ayıklanır ve yeniden düzenlenir. Hareket tarzı hızlı, pratik ve bazen hedefe ulaşmak için kurnazca olabilir. Başak burcu mükemmeliyetçi ve bu nedenle eleştirel olabileceği için Mars’ın bu burçta oluşu davranışlarda eleştirelliğin artışına ve kusursuzluğa doğru hareket etmeye neden olabilir. Ancak Mars aynı zamanda Venüs gezegenin aksine itme prensibini anlattığı için sevilmeyen, istenilmeyen, nefret edilen konuları da anlatabilir. Bu nedenle kusursuzluk ve mükemmellikten nefret etmeyi de gösterebilir.

Mars 2 Eylül’de astrolojik olarak Güneş ile astronomik olarak Dünya ile hizalanacak veya kavuşacak. Güneş’e yaklaşan gezegenler gökyüzünde görünemeyecekleri için astrolojide yanık veya Güneş ışınları altında olarak değerlendirilirler. Hüküm sürememek kendi konularını ifade edememek anlamına gelir. Yani Mars Başak burcunda özgür irade kullanamamak anlamına gelebilir. Özellikle doğum haritasına yanık Mars transiti alan kişiler bu durumdan etkilenebilir. Mars’ın Güneş ışınları altından kurtulup doğu ufkunda Güneş’ten hemen önce görülebileceği tarih ise 16 Ekim olacak.

Mars Başak endişeli hareketlere ve şüpheci tarzda iletişim kurmaya neden olabilir. Stres, tehlike ve riskli içeren konularda mücadele gerekebilir. Başak burcu sağlıkla da ilgilidir ve bu alandaki girişimleri gösterebilir ancak Mars’ın Güneş etkisi altında olması nedeniyle koşullar planlandığı gibi ilerlemeyebilir.

Mars’ın başak burcuna geçişini kendi açımdan yorumlamaya çalıştım, herkes için hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ebru Kart / Kadim Bilgelik Okulu Eğitmeni