Blog

MARS BALIK BURCUNDA

mars-balik-burcunda
Makaleler

MARS BALIK BURCUNDA

16 Kasım’da geri hareketinden dolayı uzun süredir Kova’ da hareket eden irade gücü, karar alma, hareket ve mücadele gezegeni Mars Balık burcuna geçmiştir. 01.01.2019’a kadar Balık’ta ilerleyecek olan Mars yeni yılla birlikte başlangıçların ve öncü hareketlerin sembolü olan Koç burcuna geçecektir.

Mars Kova’da hareket ederken, gelecek ile ilgili arzuladıklarımızı gerçekleştirebilmenin önünde engel olarak gördüğümüz geçmişin yüklerinden özgürleşmeye çalışmış; gerek maddi gerekse manevi konularla ilgili konulara farklı bakış açıları ile yaklaşmış; geleceğin eğilimlerini keşfetmeye, havasını sezinlemeye çalışmış olabiliriz. Bir yandan insanlar içinde bir insan olarak toplumsal kimliğimize sahip çıkmaya, görev ve sorumluluklarımızı karşılıklı paylaşımlarla yerine getirmeye çalışırken bir yandan da bireysel özelliklerimizi ortaya koymaya ve kendimizi ifade etmeye uğraşmış olabiliriz.
Kova burcu sıra dışılık ve reformlarla ilgilidir, henüz denenmemiş olanları temsil eder. O nedenle geçmişten özgürleşmenin ardından yenilenme adına gelen buluş gibi olan fikirleri alelacele realize etmeye çalışmaktansa, hazmetme ileriye doğru verilmiş kararların ve atılmış adımların ortaya çıkarabileceği zararlardan korunmayı sağlayabilir.

Kova’nın peşinden gelen Balık burcundaki Mars bu olanağı sağlayabilir. Siste giden bir arabanın sürücüsü kaza yapmaktan korunmak için arabanın hemen önüne nasıl odaklanmaktaysa, yenilenme bekleyen konular adına an bilinci içinde ve sezgisel hissedişlere açık olma ileriye doğru verilecek kararların, atılacak adımların nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgileri sezgiler, ilhamlar, rüyalar, vizyonlar sayesinde almamızı sağlayabilir. O nedenle yılbaşına kadar ki süreçte sezgilerimize kulak vermeye ve akışta olmaya çalışarak hayatla kavgalaşmaktan ziyade dingin bir savaşçı gibi mücadele vererek kazanmaya odaklanabiliriz. 
Mars Balık burcunda iken gelen enerjiye uygun davranmama gezegenin burçtaki olumsuz enerjisini açığa çıkartabilir. Süreçte karar ve hareketler duyguların tesiri altında olabileceğinden kaotik durumlara neden olabilir. Gerçeklerden uzak bilinçdışı özlem ve hayallere dayalı kararlar alınabilir ve zamanla gerçekler hayallerle örtüşmediğinde hayal kırıklıkları yaşanabilir. Kişi böylesi bir durumda kendini aldatılmış, mağdur edilmiş, çaresiz hissedebilir ve kurtarılma özlemi duymaya başlayabilir ve çeşitli bağımlılıklara sığınarak hayal kırıklıklarının açtığı yaraları tamir etmeye çalışabilir. Dolayısıyla Mars Balık’ta ilerlerken ne kurtarılmayı gerektirecek bir hale düşmeme ne de kurtarıcı olayım derken kurban olmama ve bağımlılıklardan sakınma önemli olabilir. Olanı olduğu gibi kabullenme ve teslimiyet içinde hayatın getirdiklerine uyum sağlama, bir nevi hayatla birlikte akma doğru bir tercih olabilir. 
Mars Balık’ta iken namaz, zikir, tefekkür, meditasyon, nefes terapileri gibi çalışmalar ruhun dinginleşmesini ve iç sesi duyabilmeyi sağlarken yoga gibi ruhsal kökenli fiziksel aktiviteler ise bedenin rahatlamasına ve esnemesine yardımcı olabilir.

Balık, tüm insanlığın aynı okyanusta olmasını, evrenselliği, birliği, bütünlüğü, şefkat, merhamet, empati hissi ve barışı temsil ettiğinden benlik sevdasından kurtulup, birbirimize anlayış ile yaklaşarak barış ve huzur içinde yaşayabilme duası ile. 

Hoşçakalın
Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni