Blog

KOVA YENİAYI

kova-yeniayi
Makaleler

KOVA YENİAYI

05.02.2019 saat 00.05’de, Kova burcunda Yeniay gerçekleşecektir. Merkür ve Lillth’inde kovada ki yerleşimleri burcun özelliklerinin daha yoğun biçimde hissedilmesine yol açabilir.

Kova yüzü geleceğe dönük bir burçtur. Objektif bakış açısı; sezgisel aklı; soyut kavramları algılama yeteneği; hayal gücünün yüksekliği; bilimsel gerçeklere, gözleme ve araştırmaya verdiği önem sayesinde, geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yaratıcı ve parlak fikirler üretir. Kovanın kendi özgür iradesini ortaya koyma ihtiyacı, onun bireyselliğe verdiği önemle ilgilidir. Eşitliğe, hümanistliğe, demokrasiye değer vermesi diğer insanlarında hak ve özgürlüklerine saygılı olmasını sağlar. Kova grup bilincini temsil eder. Topluluklar içinde her bir bireyin kendine has özelliklerini ve yeteneklerini kullanarak çalışması, üretmesi kovanın değer verdiği konular arasındadır.

Kova gölgeye kaçtığında, kendi aklı ve fikirleri konusunda özgüven patlaması yaşayabilir. Bu durum çevresindekilerin düşüncelerine yeterli saygı ve önemi göstermemesine yol açabilir. Herkes için en doğrusunu düşünen ve bilen kişinin kendisi olduğu yanılgısına düşerek kendi düşüncelerini dayatmaya çalışabilir ve karşıt burcu Aslan’ın negatif yönlerine kayabilir. Veya bunun tam tersi bir hal görülebilir. Akranları tarafından dışlanma ve onaylanmama korkusu onun kendi fikirlerini açıklamasından alıkoyabilir ve böylelikle sıradanlaşarak yeteneklerini bastırabilir.Burada dikkat edilmesi gereken her iki uçtan da uzak durarak, yeteneklerin alçakgönüllülükle bütünün hayrına olacak şekilde kullanılması, sıradışılık, orjinallik abartılarak uçuk kaçık hallerden uzak durulmasıdır.

Yeniayı takip eden on günlük süreçte sezgilerimiz, zihnimizin işleyeşi , algılarımız güçlenebilir ve farkındalığımız artabilir.Kişilere ve olaylara daha objektif yaklaşabilir varolan sorunlarımıza akılcı çözümler bulabiliriz. Geleceğe yönelik umut ve ideallerimizin realize olması için nasıl bir rota çizmemiz gerektiğini hissedebilir, isteklerimizde netleşebilir ve yeni planlar yapabiliriz. Bilgiye ulaşma ve paylaşma arzusu iletişimde hızlanmalara sebep olabilir. Dar çevreden çıkarak yeni insanlarla tanışma, sosyalleşme ihtiyacı artabilir, gruplara katılma ve ortak projelerde çalışma görülebilir. Bilim ve teknoloji konularında geleceğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni buluşlar olabilir, projeler geliştirilebilir.

Yeniayda Mars’ın Koç burcunda yerleştiği görülmektedir.Uranüs ile yükselen ve Mars ile Pallas arasında da karşıt açı bulunmaktadır. Bu yerleşimler özellikle Şubat ayı ortalarında Mars’ın Uranüs ile kavuşum yaptığında etkisini daha çok hissedilebileceğimiz gerginliklere sebep olabilir. İlişkilerde dengeyi tutturmakta zorlanabilir; kararsız, istikrarsız haller sergileyebilir; dürtüselliğe bağlı tepkiler ortaya çıkarabiliriz. Bireyselliği abartarak kendini ortaya koyma , günün sonunda Dimyata giderken evdeki bulgurdan olmaya neden olabileceğinden, sağduyudan uzaklaşmamak; yıkıcı değil yapıcı olmayı seçmek; bütünsel bakış duygusal tepkilerin ortaya çıkarabileceği zararlardan korunmayı sağlayabilir.

Yeniayda yükselen burcun Terazi olduğu görülmektedir. Terazi hak ve adalete önem veren, barış yanlısı, çevresindeki canlı cansız her şeyle denge ve uyum içinde olma ihtiyacı hisseden, ikili yapıları dengeye getirmeye çalışan bir burçtur. Yöneticisi Venüs, yeniay haritasında zihinsel konular, iletişim, eğitim ve öğretim konuları ile ilgili 3. evde Oğlak burcunda yerleşmiştir. Venüs’ün ayakları yere basan, güvenilir, ağırbaşlı, kontrollü, sorumluluklarının farkında olan Oğlak burcunda ki yerleşimi, düşüncelerde ve iletişimde avantaj sağlayabilir. Maddi, manevi taleplerde gerçekçi, net, tutarlı ve dengeli olunabilir; aşırı duygusallıktan uzak durarak, yetişkinlere yakışır bir üslupla iletişim kurulabilir ve olası anlaşmazlıklara çözüm odaklı yaklaşılabilir. Kişiler gerek kendi kendileri ile gerekse karşılarındaki kişilerle sağlam yüzleşmeler yaşayabilir, olası sorunların çözümlerine yönelik ciddi konuşmalar yapılabilir. Bu bazılarında yeni bir ilişkiye başlama, bazılarında ilişkiyi onarma tazeleme, bazılarında ise ilişkiyi bitirme gibi kararlara yol açabilir. Venüs ve yeniay yöneticisi Satürn ile birlikte Pluto’nun ve Güney Ay Düğümünün Oğlak burcunda ki yerleşimi, gerek maddi gerekse manevi konularda ki olası problemleri aşabilmek için farklı bakış açılarına sahip olmanın ve yeniliklere kapı açmanın yarar sağlayabileceğine işaret ederken, diğer yandan bunu gerçekleştirmeye çalışırken takıntılara bağlı, zorlanmaların da olabileceğini göstermekte olabilir.

Yeniay da görüldüğü gibi Kova ve Oğlak temalarının etkili olacağı görülmektedir. Bu iki burcun özellikleri bir anlamda zıtlık içerdiğinden ikilemlere neden olabilir. Bir yan özgürce kararlar alma ve yeniliklere açık olmayı isterken, diğer yan daha sağlamcı, tutucu ve bilinenden yana olmaya çekilebilir. Satürn-Neptün arasındaki açının ifade ettiklerine önem verme bu ikilemlerin çözümüne fayda sağlayabilir. Sağlam bir inanç ve ideal sahibi olma; katılıklardan, güç kalıplarından vazgeçerek esneme; yaşamın akışına ve doğanın ritmine güven duyma; geçmişin alışkanlıkları ile geleceğin ihtiyaçları arasında gelgitler yaşamaktansa; ikisi arasında orta bir noktanın da olabileceğini görebilme gibi. Hayatın her alanına bu tarzda yaklaşabildikçe yeni ay da Jüpiter ile Mars arasında meydana gelen uyumlu açının enerjisinden yararlanma bulanıklıklardan kurtulma şansı artabilir. Bu da Allah’ın izni ve yardımıyla evrensel anlamda bilinçlerde uyanışa, üst insan bilincine geçişe yardımcı olabilir.

Kova yeniayının bireyden bütüne insanlığın gelişimine katkı sağlayarak, birlik beraberlik duygusunun deneyimlenmesine yol açabilmesi duası ile.
Hoşçakalın
Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni