Blog

KOÇ YENİAYI

koc-yeniayi
Astroloji Makaleler

KOÇ YENİAYI

5 Nisan öğle saatlerinde, Koç burcunun 15 derecesinde yeniay gerçekleşecektir.

Yeni ay an haritasında benliği ortaya koyma ve dünyevi hayat amaçları ile ilgili olan 1.evde, yani yükselende Yengeç burcunun olduğunu ve yükselenin şans noktası ile kavuşum yaptığını görmekteyiz. Bu yerleşim kişiler kendilerini ortaya koyarken, hedeflerinde samimi ve dürüst olurlarsa şanslarının yaver gideceğine ve destekleneceklerine işaret ediyor olabilir. Yengeç duygular ve benliğimizin dişil yanları ile ilgili olduğundan kalbe gelme, kalpten gelene göre kararlar alarak, yeni başlangıçlar yapmanın önemli olacağı bir yeniay yaşayacağız sanırım.

Yükselen Yengecin yöneticisi yeniayın temsilcisi Ay Koç burcunda olup, haritanın önemli bir evi olan 10.evde yerleştiğinden kişilerin hayatlarında görünür bazı başlangıçlara yol açabilir. Ve yeniayın hızı temsil eden Alpheratz yıldızı ile kavuşum yapması bu yenilenmenin biran önce olması adına sabırsızlıklara da yol açabilir. Satürn’ün yeniaya yaptığı kare açı ilişkilerle ilgili bazı sınavların ve aşılması gerekenlerin olduğuna işaret edebileceğinden sabırlı ve sağduyulu davranmanın daha faydalı olabileceği söylenebilir.

Yeni ayda ilişkiler ile ilgili olan 7.evde Satürn, Pluto ve Güney Ay Düğümünün olduğunu ve Satürn’ün Yükselen burca karşıtlık yaptığını görmekteyiz. Bu yerleşim İlişkilerde karşılıklı olarak bilinen eski güç kalıplarına tutunma, güç mücadeleleri, manipülasyonlara birbirini yönetmeye çalışmanın terk edilmesinin faydalı olacağını göstermekte olabilir. Gerginlikten çıkıp ilişkileri besleme karşılıklı hoşgörü, empati ve anlayış yeni ay enerjisinin doğru kullanılmasını sağlayabilir. Astreoid Pallas’ın Terazide ve 4. evdeki yerleşimi, ilişki kurma ve yürütme adına yüksek zekâya işaret etmekte ve Pallas’ın yeniay ile yaptığı karşıtlık ben-biz dengesine dikkat çekmektedir. Uzlaşmadan işbirliğinden, uyumdan yana olmanın önemli olduğu bu yeni ay da gerek içsel gerekse dışsal konularda dengeli ve uyum yanlısı olmanın önemli olduğu görülmektedir. Güneş Koç, Ay Koç birlikteliği ile ortaya çıkan yüksek ateş enerjisi çocuksu hallere, isteklerde sınır tanımamaya ve düşüncesizce davranışlara yol açabilir. Bunun dönüştürülmesi ve o küçük çocuğun bilge yanlarının ortaya çıkartılması için farkındalıklı olmaya çalışma fayda sağlayabilir. Aksi haller düşmanlık içeren, kırıcı yok edici konuşmalara dolayısıyla geleceğe yönelik ilişkilerin ve umutların hasar görmesine neden olabilir. Yeni ayda İlişkilerde ki beklentiler ile realitenin uyumlu olması ayrıca önemli görünmektedir. Fazla hayalci tutumlar, gerçekçi olmayan beklentiler çeşitli hayal kırıklıklarına, mağduriyetlere ve yol açabilir.

7 Yıl boyunca dünyanın burcu olan Boğa’daki Uranüs’ün değişim beklemekte olduğunu söyleyebiliriz. Uranüs artık bu dünyada ki canlı cansız tüm varlıkla olan ilişkilere farklı bir bakış açısı ile yaklaşın; tüm alışkanlıklarınıza şöyle bir bakın; bu yıkıcı yok edici hallerden çıkın; kendi kendinizin altını nasıl oyduğunuzu; arzulamakta olduğunuz huzur ve şükrü, bolluk ve bereketi elde etmenizi engelleyen oyunlarınızı fark edin diyor olabilir. Uranüs şimşek enerjisi gibi olduğundan kendini öyle veya böyle bir şekilde hissettirecektir. Bu enerjinin nasıl işleyeceği bizim seçimlerimizle paralel olacağından, attığımız adımların sonuçlarını ileriye doğru olur da beğenmez isek suçlu aramaya başlayabilir ve dolayısıyla bitmeyen bir kısır döngü içinde yuvarlanıp gidebiliriz. O nedenle dünyadaki canlı cansız tüm varlıkla ilişkilerimizde biraz daha dikkatli olup bilinçli seçimler yapma ileriye doğru sonsuz faydalar sağlayabilir.

Jüpiter’in bir yandan yükselen burcun yücelme yöneticisi, bir yandan da Venüs, Merkür, Neptün kavuşumunun yöneticisi olarak asaleten yüksek olduğu Yay burcunda yerleşmiş olduğu görülmekte. 6.ev kişinin kendi iç ve dış düzenini kurma ardından gerek kendisine gerekse çevresine faydalı hizmetler vermesi ile ilgilidir. Ancak Jüpiter’in Balık burcunda ki Merkür’e yaptığı kare açı bazı bulanıklıkların olabileceğini bir yan tamamen hakikat bilinci içinde olmamızı sağlarken diğer yan kafadaki yargılara ve bağımlı olduğumuz davranış kalıplarına çekilmemize sebebiyet verebilir.

Bu paradoks nasıl çözülebilir?
Evrensel düşünme; birlik bilinci içinde olma; her ne konuda karar verilmeye çalışılıyorsa egodan uzak durma; şefkat merhamet ve anlayış içinde hareket etme; karşıt diye görülen ve çatışılan her şeyin aslında bizde ki bir parçaya işaret ettiği idraki ile olaylara yaklaşma ve bu bilinç ile yenilerek, hayat adına beyaz bir sayfa açma yararlı olabilir.

Yeniayın bireyden bütüne kaoslardan, kargaşalardan kurtulabilme; bu güzel evrenin bizlere cömertçe sunduğu nimetlerden faydalanabilme ve bunun şükrü içinde olabilmek için bilinçlerde sıçramaya ve hayırlı başlangıçlara yol açabilmesi duası ile.

Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni