Blog

Hayatınızı Değiştirecek Bir Eğitime Hazır mısınız?

kadim-nefes-egitimi
Makaleler Nefes Eğitimi

Hayatınızı Değiştirecek Bir Eğitime Hazır mısınız?

 

LEONBERG- Stuttgart yakınlarındaki Leonberg kenti Friedenstrasse 15 numarada Çocuk ve Aile Danışmanı ile Oyun Terapi Merkezinin danışmanlığını yürüten Yasemin Uslu tarafından organize edilen Aslı Şengül Aktaş’ın eğitimini verdiği ‘Kadim nefes eğitimleri’ ile bir ilke imza atacak. Konu ile ilgili gelin bir bakalım Yasemin Uslu gazetemize özel olarak neler açıklayacak. Nefesin de bir eğitimi olur mu diyenlere bunun cevabını bu ‘Nefes eğitimleri’nin Organizatörlüğünü yapacak olan Çocuk ve Aile Danışmanı Yasemin Uslu konuyu özetle şöyle anlatıyor.

KADİM NEFES EĞİTİMİ NEDİR?
Her insanın normal şartlarda düzenli bir nefes alış verişi var olduğunu belirten Yasemin Uslu, “Sağlıklı bir bedene sahip olan her bir insan normal solunum yoluyla nefes alır verir. Ama zaman içinde yaşadığımız tüm olaylar, bizi olumsuz etkileyen durumlar, tabi ki zaman içersin de nefes alıp verişimizi de etkilemiştir” dedi. Uslu şöyle devam etti, “Çocukluğumuzdan bugüne kadar tüm iyi veya kötü deneyimlerimiz, korkularımız, kaygılarımız, üzüntülerimiz veya kayıplarımız üzerimizde her türlü izlerini bırakırken aynı zamanda doğal alıp verdiğimiz nefesimizi de büyük oranda değişmesine neden olmuştur”.

DOĞRU NEFES ALMA
İnsanların çoğunun doğru nefes alıp vermediğini, disfonksiyonel nefes aldıklarını öne süren Yasemin Uslu, bebekliğimizde aldığımız o derin nefes alışkanlıklarımızı kayıp ettiğimizi ve zamanla hayat şartlarımızla da alakalı olarak sığ nefes alıp vermeye başladığımızı söyledi. Bu sığ ve disfonksiyonel nefes alışkanlığımızdan dolayı ciğerlerimize yeterince oksijen almadığımızı ve buna bağlı olarakta bedenen ve ruhen rahatsızlıklar yaşamaya başladığımızı, yani aslında yanlış nefes almak insanı hasta eder. Doğru nefes alıp vermeyi tekrardan öğrenmemiz gerektiğini vurgulayan Uslu, “Tamda bu zamanda, insanların hayat şartlarının zor ve yoğun olduğu, çoğu çalışanların vardiye çalıştıklarından dolayı uyku düzeni bozukluğu yaşadığını, iş, güç ve sürekli
bir koşuşturmadan dolayı stressli bir dönemin içinde bulunduğumuzu unutmamamız gerekir” diyerek asıl şimdi bu nefes eğitimlerin çok önemli olduğunu dile getirdi.

NEFES EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Bu nefes eğitimlerinin çok büyük ihtiyaç olduğunu fark eden ve toplum olarak git gide daha gergin ve sinirli ve günden güne daha da mutsuz ve huzursuz bireylere dönüştüğümüzü öne süren Yasemim Uslu, artık bir şeyleri değiştirmenin zamanı geldiğini ifade etti. Türkiye’nin bir çok ülkesinde nefes eğitimleri veren ve bu eğitimler sayesinde çok kişinin hayatında bir değişim sağlayan ve aynı zaman da daha sağlıklı bir hayat yaşamalarına vesile olan dalında uzman Nefes Terapisti Aslı Şengül Aktaş’ı Stuttgart’ta ağırlayacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Yasemin Uslu, bu eğitimin organizatörlüğünü yapmaktan çok keyif aldığını da ekledi.

AKTAŞ’IN DİLİYLE
Bir de Nefesi bu alanda uzun zamandır eğitimler veren, nefes eğitimleriyle bir çok kitlelere ulaşıp şifalanmalarına vesile olan Nefes Terapisti Aslı Şengül Aktaş’tan dinleyelim. Bakın neler diyor:
• Neden gerginsiniz?
• Neden enerjiniz yok?
• Neden hedeflerinize ulaşamıyorsunuz?
• Neden hep geçmişte yaşıyorsunuz?
• Hastalıklar neden sizi bırakmıyor?
• Doğru nefes alıp almadığımızı nasıl anlarız?
• Nefesimiz neden bozulur ve nasıl
düzeltiriz?
• Nefes hayatımızı nasıl değiştirir?
• Nefesle DNA aktivasyonu mümkün mü?
• Nefes nefsimizi bize bildiren bir sır mı?
• Rahmanı nefes uygulamalarının faydaları
nelerdir ve bizi neye hazırlıyor?
• Aradığımız yol, yoksa nefesten mi geçiyor ?
Haydan gelip Hu ya giden nefes köprüsü ile sen evrene, evrende sana bağlanıyor ve en temel düzeyde sen nefesle yaşıyorsun bunun farkında olmalısın. Nefesin derinse ve doğru kas sistemin
çalışıyorsa o zaman dışarı bağlı değilsin ve yaşıyorsun demektir. Eğer nefes kapasiteni artırmıyor ve doğru nefes alıp vermiyorsan varoluşla arandaki köprü yıkılır ve her türlü hastalığın kaynağı olursun. Nefes varlığını yenileyen, yapılandıran ve seni varlığının öz gücüyle buluşturan bir iksir bir sırdır. Mutlu, refah ve bilgeliğe ulaşmanın yolu nefesten geçiyor. Kadim nefes uygulamaları sizin daha başarılı, daha mutlu ve sağlıklı olmanızın kapılarını aralarken, nefesimizin içinde daha nice sırların saklı olduğunu da bizlere hatırlattı.

BAŞARILI VE SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÇAĞRI
Çocuk ve Aile Danışmanı Yasemin Uslu, son sözlerini şöyle ifade etti. “Sizlerde tekrar hayatınızda başarılı ve sağlıklı olmak istiyor ve aynı zamanda da huzurlu ve mutlu bireyler olarak hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız o zaman doğru nefes almayı öğrenmelisiniz, çünkü doğru nefes almak hayatınızı değiştir. Günde sekiz saat ve iki gün toplamda 16 saat süreceğini ve hatta hayatınızı değiştirecek eğitime katılmak isteyenler biran önce bizimle irtibata geçsin ve bu eğitimle gelecek olan değişime ve dönüşüme hazır olsun diyerek sözlerini tamamladı.

Nefes Terapisi Organizatörü ve Aile ve Çocuk Danışmanı Yasemin USLU