Blog

Güneş Tutulması

gunes
Makaleler

Güneş Tutulması

13.07.2018 günü yaklaşık 06.00 gibi Yengeç burcunun 20 derecesinde yeni ay ve kısmi güneş tutulması gerçekleşecektir.

Güneş tutulmaları, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girdiği zamanlarda oluşan gölgesinin Dünya üzerine düşmesi ve böylece Güneş’ten gelen ışığı engellemesi sonucu oluşur. Güneş tutulmaları daima yeniaylarda gerçekleşir ve haritalarda kadersel rotayı belirleyen kuzey, güney ay düğümleri ile tutulma derecesi arasındaki uzaklık, tutulmanın cinsini belirler. Güneş tutulmalarının etkileri, tutulmadan birkaç ay önce başlar, tutulma sırasında artar ve tutulmayı takiben yaklaşık 1 yıla yakın devam eder.

Güneş tutulmaları bugüne kadar görmekte zorlanılan, yaşamın karanlıkta kalmış alanlarını aydınlatarak, farkındalık sağlayabilir. Aynı zamanda içten içe bilinen, ancak görmezlikten gelinen bir nevi ertelenen konulara el atma zamanının geldiğini gösterebilir. Tutulma enerjisinin ortaya çıkardıkları kişiler üzerinde sarsıcı bir etki yaratsa da bir nevi temizlenme, arınma, yenilenme fırsatı da sağlayabilir.

Tutulmanın burcu Yengeç, su elementinden öncü nitelikli, başlatma enerjisine sahip, sezgisel yanı ve empati yeteneği yüksek bir burçtur. Duygusal güvenlik ihtiyacının çok olması onun gerek maddi gerekse manevi olarak alışkanlıklarına ve sevdiği şeylere sadakatle bağlı olmasını sağlar. Bu bağlılığın bağımlılığa dönüşmesi durumunda Yengeç kendi güvenli bölgesinden dışarı çıkmak istemeyebilir. Duygusal bağımlılıklar Yengecin büyümesini, olgunlaşmasını ve gelişmesini sağlayacak faydalı değişimlere, deneyimlere kapalı olması sonucunu doğurabilir. Bilinç dışı korkular onun olaylara içgüdüsel ve duygusal yaklaşmasına neden olacağından kabuğuna çekilerek savunmaya çekilebilir, hareketsizleşebilir.

Ancak büyük dönüştürücü, simyanın gezegeni Pluto’nun devrede olması değişim enerjisine duyarsız kalarak direnmenin, çok da kolay olamayacağını göstermektedir. Her ne kadar kişi kendi güvenlikli alanını korumak istese ve değişimden uzak durmaya çalışsa da Pluto’nun zorlayıcı enerjisi buna izin vermeyebilir ve kişinin hayatında bazı sonlanmalar, bitişler gündeme gelebilir. Bu bir nevi fazlalıklardan kurtulma, arınma gibi de olacağından, kişi bu temizliğin ardından yeni bir sayfa açma yoluna gidebilir. Kişi yaşayacağı güç ve güçsüzlük ile ilgili deneyimler sonucunda yaşamında yolunda gitmeyen, onu mutsuz, huzursuz eden gerek maddi gerekse manevi konularla ilgili onu aşağıya çeken alışkanlıklarından özgürleşebilir ve yeni başlangıçlar yapma yolunda adım atabilir. Güvenli alandan çıkarak ilerlemeye çalışma, insanın duygusal emniyet ihtiyacına uymadığından ve kişide huzursuzluk yaratabileceğinden bazı sıkıntıların olabileceğini kabullenme, zahmetsiz rahmet olmaz deyişinin içerdiği anlamı içselleştirme kişiye bir nevi manevi destek ve motivasyon sağlayabilir.

Diyelim, oturduğunuz evden memnun değilsiniz ve yaşamınızda bir değişiklik yapıp başka bir eve, hatta başka bir bölgeye taşınsam mı? Diye düşünmektesiniz. Yaşamakta olduğunuz ev artık sizi duygusal açıdan tatmin etmiyor, ihtiyaçlarınıza cevap vermiyor, sadece alışkanlıklarınız yüzünden orada oturmakta ısrar ediyorsunuz. Tutulma bu değişiklik arzunuzu gerçekleştirebilecek olayları çarpıcı bir şekilde önünüze getirebilir. Örneğin hiç aklınızda yokken ev sahibiniz ile tartışabilir, kira artışında anlaşamayabilirsiniz. Görüntüde size zarar veriyor gibi görünen bu olay aslında bugüne kadar içten içe isteyip de cesaret edemediğiniz değişimi gerçekleştirmeniz adına sizi harekete geçirebilir ve taşınma kararı alabilirsiniz. Ancak şu an dört gezegen geri gittiğinden (Mars, Satürn, Neptün ve Pluto) öfkeyle kalkan zararla oturur deyimini akılda tutmak da ayrıca önemli olabilir. Hemen tası tarağı toplayıp doğru dürüst araştırma yapmadan önünüze çıkan ilk eve geçmektense, tutulma ile kavuşum yapan Merkür tabiatlı yüksek zekâyı sembolize eden Castor sabit yıldızının olumlu etkisinden istifade etmeye çalışmak, olayları rasyonel bakışla değerlendirmek; aşırı duygusal tepkilerden kaçınmak, yapmayı düşündüğünüz değişikliğin size en maksimum düzeyde fayda sağlamasını sağlayacak şekilde plan ve program yaparak ilerlemeniz olası zararlardan sizi koruyabilir. Neticede tutulma yeni ayda gerçekleşeceğinden ve yeni ay zamanları harekete geçmekten ziyade niyet etme ve tohum atma ile ilgili olduğundan, sabırlı olma ve atılan tohumların olgunlaşmasını bekleme daha sağlıklı bir seçim olabilir. Yukarıda ki örnek yaşamın tüm alanlarında yapmayı düşündüğünüz değişimlerde aynı şekilde uygulanabilir.

Tutulmada Güneş Ay kavuşumunun Jüpiter ve Neptün ile yaptığı açı enerjinin rahat akabileceği bir su üçgeni oluşturacağından sezgiler artabilir ve kişiler yol haritalarını çizerken ilahi gücün desteğini arkalarında hissederek, kendilerine verilen bu şansı güzel bir şekilde değerlendirebilirler. Ayrıca toprak burçlarında olan Satürn, Uranüs ve Venüs arasındaki üçgen kalıbı bu sezgilerin istikrarlı bir şekilde hayata uygulanması ve somutlaşması adına izlenecek yolun ipuçlarının keşfedilebilmesini sağlayabilir.

Bizi gelişmekten, benliğimize sahip çıkmaktan alıkoyan, yaşam coşkusundan mahrum bırakan maddi manevi değişim dönüşüm bekleyen her tür konuda tutulma enerjisini en iyi şekilde değerlendirebilme, kesilip atılmayı bekleyen kangren haline gelmiş unsurlardan kurtulabilme gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak arınabilme, yenilenebilme, şifalanabilme duası ile.
Hoşçakalın

Olcay PALANLI / Astroloji Eğitmeni