Blog

Boğa Dolunayı

boga-dolunay
Makaleler

Boğa Dolunayı

Ay dolunay fazında iken Güneş’ten aldığı ışığı yaşadığımız evrene maksimum düzeyde yansıtır. Halk tabiri ile Ay bu zamanlarda tabak gibidir ve net bir şekilde gözlemlenir. Gökyüzünde ki Ay’ın bu haline paralel yeryüzünde de benzer durumlar yaşanır ve tüm varlıkta açığa çıkışlar başlar, belirsizlikler netleşmeye başlar.

Boğa dolunayının gerçekleşeceği 24.10.2018 günü 19.48’de, yükselen burcun İkizler olacağı görülmektedir. İkizler zihinselliği yüksek, meraklı, araştırıcı, bilgiye aç, öğrenme hevesinde, tüm alternatifleri bilmek ve ona göre değerlendirmeler yapmak isteyen ve bu nedenle iletişim ve bağlantı kurmaya istekli bir burçtur. En görünür gölge yanı kararsızlığı, yüzeyselliği ve zihinle her şeyi irdeleyerek inandığı şeyleri geçersizleştirmesidir. Yükselen İkizler ’in yöneticisi Merkür haritanın 6. Evinde Akrep burcunda yerleşmiş, fırsat ve şans gezegeni Jüpiter ile kavuşum halinde olduğundan, kişiler gerek maddi gerekse manevi konularda yeni düzenlemeler yapma arzusunu gerçekleştirme adına bilgilenme ve gerçeğe ulaşma ihtiyacı içinde olabilirler. Jüpiter’in devrede oluşu bu konuda şans ve fırsatlara açık olunduğunu göstermekte olabilir.

Dolunay esnasında Güneş’in 6.evde geri hareket halinde olan Venüs ile Ay’ın ise yine geri giden Uranüs ile 12.evde kavuşum halinde olacağı görülmektedir. Astrolojide 6-12 hattı içsel ve dışsal dünyanın dengeye gelerek sağlıklı bir yaşam düzeni kurulmasını sembolize eder. Sağlam ruhsallık ve içsel güç yardımı ile dünya üzerinde ki iş ve sorumluluklara sahip çıkma, yetenek ve becerilere uygun üretme ve verimli olma ile ilgilidir.

Satürn ise içinde bulunduğu ortak değerleri sembolize eden 8. evden gerek Ay- Uranüs gerekse Güneş-Venüs birlikteliğini güzel bir açı ile desteklemekte olduğundan gelen dönüştürücü enerjinin kalıcılığını sağlayabilir.

Dolunayda Kuzey Güney Ay Düğümlerinin devrede olması kadersel etkiler altında kaldığımızın göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bu yerleşimleri evrensel düzeyde değerlendirilecek olursak,

1-Maddi, manevi tüm değer sistemlerini sorgulatacak ani açığa çıkışlar yaşanabilir. Sorgulamalar sonunda verilen karar ve atılacak adımlar yeni bir döngüyü başlatabilir.

2-Yaşayacağımız dolunayda Ay Düğümlerinin, Satürn’ün ve Uranüs’ün devrede olması ortaya çıkacak etkinin kadersel ve uzun süreli olacağına işaret etmekte olabilir.

3-İnsanlık yenilenme ihtiyacı içinde olduğundan hayata farklı pencerelerden bakma zamanının geldiğini içsel olarak hissedebilir. Bunun realize olabilmesi için gerçekleri görmeye ve anlamaya yarayabilecek arayışlar içinde olabilir; bu niyete uygun olarak beklenmedik şekilde ortaya çıkanlar kişilerin merak ettiklerine cevap gibi olabilir. Cevaplara göre iç gözlem yapılması sorunun asıl kaynağını görmeyi kolaylaştırabilir ve kişilerin sağlıklı bir düzen kurabilmelerine engel teşkil eden kendilerinden ve karşılarındaki kişilerden kaynaklı unsurları görebilmelerine; bu unsurlardan irade göstererek arınmalarına, geçmiş kaynaklı kendilerine zarar veren tutunduklarından özgürleşmelerine yardımcı olabilir.

4-Dolunay esnasında Ay-Uranüs ile kavuşum halinde olacağından ilahi kanaldan gelen bilgi akışları ruhsal ve duygusal düzlemde bilinç atlamasına yardımcı olabilir. Maddi, manevi güvenlik duygusunun korunması adına statükocu olmanın; rahatlık içinde yaşama arzusuna tutunarak dönüşümden yana olamamanın, bir noktada insanın gelişimine zarar verebileceğini görme sayesinde asıl güvenliğin insanın içinden geldiği konusunda uyanışlar yaşanabilir. Dolunay’ın 12. Ev dediğimiz sıkıntı sorun evinde gerçekleşecek olmasından dolayı ani açığa çıkışların stres ve zorlanmalara neden olabilmesi normaldir. Ancak kişi farkındalıklı olabilirse bu durumu lehine çevirebilir ve gelenin en yüksek hayrına geldiğini düşünüp enerjiyi pozitif yönde kullanabilir.

5-Paylaşılmakta olan dünyevi değerlerin korunabilmesi adına gelen değişim enerjisi sağlam temelli adımlar atabilmeye, hedefler koyarak yeni projeler üretmeye olanak sağlayabilir. Toplumsal bilincin farkındalığı içinde olarak bireysel yaratıcılık ve becerilere sahip çıkılarak üretmenin, verimli olmanın önemi fark edilebilir. Tüm insanlığa gerekli olan doğal kaynakların korunması için gerçekçi ve somut tedbirler alınabilir.

Dikkat edilmesi gereken dolunay yöneticisi Venüs geri harekette olduğundan değişim yapma gereği hissedilen konularda sabırlı ve sakin olmaktır. Gezegenin düz harekete geçeceği Kasım ortalarına kadar çok gerekmedikçe ani ve dürtüsel kararlar almama bir nevi demlenme iyi olabilir.

Boğa dolunayının huzurlu, keyifli ve şükür içinde yaşamanın en temel koşulunun, öncelikle yaşadığımız evrene ve evreni oluşturan tüm unsurlara hoyratlıktan vazgeçmemiz ile mümkün olabileceğini görerek uyandırması duası ile.

Hoşçakalın

Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni