Blog

BAHAR’IN LEZZETİ!

baharin-lezzeti
Astroloji Makaleler

BAHAR’IN LEZZETİ!

5 Nisan 2019 Yeniay’ı
Yeniay’ın tamamlanma anında yükselende İkizler burcunun Punarvaşu takımyıldızı bulunuyor.

Güneş ve Ay haritanın 10.evinde, Balık burcunun Revati takımyıdızında.
Venüs Satabişa, Merkür Porva Bhadra Pada takımyıldızlarında ve ikisi de Kova burcunda; 9. evde kavuşum halindeler.

12. evde Boğa burcunun Krittika takımyıldızında bulunan Mars; 7. evde Mula’daki Jüpiter ve Purva Aşhadhadaki Satürn’le Ketu’yu; Jüpiter, Satür ve Ketu’da yükseleni görünümde tutmakta.

Rahu’da yükselenle kavuşum halinde ve Satürn’le birlikte Merkür’le Venüs’ü görünümde tutmakta.
Ayrıca Jüpiter ve Mars haritanın 3.evini görünümde tutmaktalar….

Bu Yeniay’ın bize ilk olarak söylediği şey Kabz’ın içinde Bast’ın bulunduğu. Yani “Muhakkak ki her zorlukla birlikte kolaylık vardır.” (İnşirah/6-7)
Tohumun çatlayıp çiçek açma zamanı. Ve kişi bu çiçeklenme haline ne kadar uyum sağlar ve kendine ne kadar yardımcı olursa bu çok daha kolaylaşır.
Hafifleten etkiler olmakla birlikte haritada Kala Sarpa Yoga var. Yani sıkıştıran, kısır döngüye sokan bir enerji . Bununla birlikte Yeniay’ın oluştuğu Revati yıldızı; çok şanslı, bereketli, kısmetli, süprizlere ve hediyelere açık, desteklenen ve yardım enerjisi en yüksek yıldızlardan. 27 Takımyıldızın sonuncusu. Uzun bir süredir emek verdiğiniz, gayret ve sabır gösterdiğiniz, ince eleyip sık dokuduğunuz ve tekrar tekrar üzerinden geçip her yönüyle ele aldığınız ve sonuç itibariyle artık olmaz deyip vazgeçme noktasına geldiğiniz ya da artık nasıl ve ne yapacağınızı bilemediğiniz her ne varsa hazır olun! Allah’ın izniyle olmaya geliyor…
Bu Yeniay’ın enerjisini en güzel şekilde kullanabilmek için yapılması gereken en önemli şey, cesur olmak. Neyse ki cesaretli ve girişimci olmayı destekleyen enerjiler de mevcut. Merkür’ün bulunduğu Purva Bhadra yıldızı en derinde yatan korkuları söylemek için yardım ediyor.
Kalp yuvasını arıyor. Ve bunu artık ısrarla ve sabırsız bir şekilde istiyor. Yükselen ve Rahu’nun bulunduğu Punarvaşu; aile kurmayı, yenilenmeyi, hayatın keyfini ve lezzetini yaşamayı arzulatırken ve bunun için girişimlerde bulunmaya teşvik ederken, tam karşısındaki Satürn ve Ketu bu konuyla ilgli alınması gereken sorumlukları hatırlatıyor. Bu enerji iki şekilde de kullanılabilir. Ya sorumluluk almaktan korkup kaçmaya çalışmak ve eski davranış biçimlerine, korkulara yapışıp kendi kendini bloke etmek ve sonuç itibariyle her zamankinden daha da büyük bir ıstırabın içine düşmek ya da bu sorumluluklara sevgiyle sahip çıkmaya niyet edip, emek vermeye gönüllü olarak huzuru inşaa etmek için yola çıkmak. Seçim size kalmış fakat yine kalbinin sesini dinlemekten vazgeçecekler için bu seferki vazgeçiş o kadar kolay olmayacağa benziyor çünkü adım atmak, harekete geçmek için itici güç hayli yoğun çalışıyor.

Mars Krittika’ da, Venüs Satabişa’da… Eril enerji kritik etmeye, eleştirmeye, beğenmemeye, eksik olana odaklanmaya çalışırken ve bunu daha iyi, daha güzel olması için yaptığını, düşündüğünü zannederken; dişil enerji kendini teslim edeceği bir liman arıyor. Bunu erkek kadın olarak değil de, içimizdeki eril ve dişil yön olarak alabiliriz. Neyse ki Krittika’nın yöneticisi Güneş Revati de. Yani eril tarafımızda aslında artık teslim olmak, teslim alınmak istiyor.
Jüpiter Mula’da ve Gandanta yani düğüm noktasında. İçsel mutluluğumuz şu aralar dumura uğramış gibi hissettiriyor olabilir. Bununla birlikte Mula takımyıldızı derine indikçe iner ve bundan keyif alır. Bu derin dalış esnasında belki de kalbimizin aslında tam olarak ne istediğini ve bunun için ne yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini bulabiliriz.

Sözün özü, Yeniay’ın ana teması Lezzet! Çok sevdiğiniz bir yemeği yer gibi; bir bebeği sever gibi; latif bir meltemin yüzünüzü okşayışı gibi; sevginizi, çoşkunuzu, neşenizi, dinginliğinizi ve içinizden taşan her güzelliği çekinmeden, esirgemeden ve korkmadan paylaşmanın verdiği hafiflik gibi ve ilk rüzgarda düşeceğine aldırmadan en güzel haliyle açan çiçeğin coşkusu ve hayata olan aşkı gibi…

Zehra Merve Külünkoğlu / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni