Blog

BAĞIMSIZLIK YENİAYI

bagimsilzik-yeniayi-kadimbilgelik
Astroloji Makaleler

BAĞIMSIZLIK YENİAYI

28 Ekim 2019 Saat 06.41’de Vedik astrolojiye göre Terazi Burcunun Swati yıldızında bir Yeniay oluşuyor. An haritasında Yükselen; Başak Burcunun 29 derecesiyle Çitra yıldızı. Mars Haşta yıldızında yükselene kavuşum yapıyor ve dördüncü evde Purva Aşhadha’daki Satürn-Ketu-Pluton’u ve sekizinci evdeki Uranüs’ü görünümde tutuyor.

Akrep burcuna henüz geçmiş olan Venüs; Vişakha yıldızında, retro öncesi yavaşlamaya başlamış Merkür’le ve Jyeşta’daki Jüpiterle kavuşum halinde.

Yeniay haritanın ikinci evinde oluşuyor ve sekizinci evde Aşwini’deki retro Uranüs’le derecesel olarak tam bir karşıt görünüm içerisinde.

Bu Yeniayla bir rüzgar esiyor ve değişim başlıyor. Swati yıldızı; bu rüzgara direnmenin, değiştirmeye çalışmanın anlamsız olduğunu söylüyor. Neyse ki zaten kimsenin de bir şeye direnecek gücü kalmamış durumda. Bununla birlikte Mars’ın Satürn-Ketu ve Pluton’a yapmış olduğu görünümü, kalan son enerjileri de hâlâ inatlaşma, intikam ve öfke olarak kullanmaya çalışılırsa da yine aynı şekilde kişi hiç anlamadığı ve ani bir şekilde kendisini kaosun, kavganın ve sonu hüsranla biten bir durumun içinde bulabilir.

Çitra yıldızındaki Yükselen; hesap kesme döneminde olduğumuzu da gösteriyor. Çitra yıldızı; imar-inşa, güzellik ve sanat yıldızıdır. Swati ise; hak, adalet, denge, uyum ve anlaşmadır. Yeniay’ın retro Uranüs’le karşıtlığı da işin içine girince; Yeniden, yenilenmiş, hızlı ve aniden, bir şimşek parıltısıyla işlerin bir anda değişeceğini, verilen emeklerin hızlıca karşılığının alınacağını, hastalıkların hızlıca şifasını bulacağını, ayrı düşmüş ruh eşlerinin-ikizlerinin kavuşacağını, haksızlığa uğrayan ve sonucu beklenen adli durumların hayırla bir sonuca ulaşacağını ve yine aynı şekilde haksızlığa uğranışmış her durumda adaletin yerini bulacağını gösteriyor.

Venüs’ün ve retroya başlayacak Merkür’le birlikte, sizin bile unutmuş olduğunuz emeklerin, bedellerin karşılığının alınacağı, geri dönüşlerin bolca yaşanacağı bir aya giriyoruz. Vişakha yıldızı, büyük bir azim ve gayretle kafasına koyduğu işi sonuna kadar götürür fakat bu azim gölge tarafıyla hırslı bir enerji de çalıştırır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, bencilce, kıskançlıkla ve hırsla davranma enerjisinin aktif olduğunu fark edip; “benim dediğim, benim istediğim olsun” haline girmeden, olaylara ve durumlara çözüm odaklı yaklaşmak.Niyet böyle olursa eğer, Vişakha yıldızının o muazzam kudretli enerjisinin Venüs’le birlikte, ne kadar derin olursa olsun; iyileştiremeyeceği yara, onaramayacağı bozukluk, alamayacağı kalp kalmaz.

Dört Kasım’da Yay yolculuğuna başlayacak Jüpiter’de giderayak Akrep’te düğüm noktasına ulaşacak ve herkesin kişisel haritasına göre kendisini gösterdiği hayat alanı değişmekle birlikte; kibir, kıskançlık, kontrolcülük, hırs gibi konularda alınması gereken dersler alındıysa o da hediyesini bırakarak yaklaşık on üç aylık Akrep yolculuğunu tamamlayacak ve bir daha Akrep’le buluşması on iki sene sonra olacak.

Purva Aşhadha yıldızı; mutlu olmayı seven, hayatın güzelliklerini gören ve bundan muazzam keyif alan bir yıldız. Fakat uzun bir süredir Satürn ve Ketu’nun bu yıldızdaki seyri, genel anlamda herkeste bir halsizlik, moralsizlik, bezginlik hali oluşturmakta. Mars’ın bu ikiliye olan görünümü de bu durumu arttırmakta. Fakat bu görünümler mutsuz, keyifsiz, bıkkın olalım diye değil elbette. Bilakis gerçek huzurun, lezzetin tadına varalım, kıymetini bilelim diye. Purva Aşhadha’nın gölge yönü, keyfi kaçmasın, düzeni bozulmasın diye mutlu olmasa bile öyleymiş gibi davranabilmesi. Çok kolaylıkla görmezden gelmesi, sorunları hasır altı etmesi… İşte Satürn ve Ketu bu noktada görmezden gelinen her bir noktayı, kör göze parmak şeklinde ortaya çıkardığı için ve Mars’da artık kaçılacak bir nokta olmadığını gösterircesine sıkıştırdıkça sıkıştırdığı için, keyiflerin kaçması normal oluyor bu durumda. Oysa ki “görmem gerekeni görmeye ve kabul etmeye ardından da yapmam gerekeni kolaylıkla yapmaya” niyet etmek bu sıkışıklığı hayra dönüştürmede oldukça yardımcı olacaktır.

İşte o zaman Swati’nin rüzgarı bizi savurmaz bilakis arkamızdan esen rüzgar olur ve gitmemiz gereken yere bir yelkenlinin denizde süzülüşü gibi keyifle hayat yolculuğunda seyretmemizi destekleyen tatlı bir rüzgar olur…

Zehra Merve Külünkoğlu / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni