Blog

AZAD ET KENDİNİ

azad-et-kendini
Makaleler

AZAD ET KENDİNİ

Zihnin esaretinden kurtulup, tanımsızı kucakladığında artık ‘Farkında’ olmak için çaba sarf etmene bile gerek kalmayacak. Tercihsiz farkındalık, kendiliğinden gelendir. Kendi gerçeğini keşfetmek isteyen herkes sorumluluk almak zorunda. Maalesef ki beşer sorumluluk almayı başaramıyor kendine engel olmanın kendini görmemekte ısrarın içinde kendini oyalayıp duruyor…

En çok tutunarak yapıyor bunu…sıkı sıkıya kanata kanaya tutunarak…Oysa tutunduğu ne varsa onu çoktan terketmiş zihin ise yok saya saya oyun oynuyor çoğu kez sonunu bile bile. Vazgeçmenin vakti geldiğinde inat etmek sadece yüke yük katar.Asil kaliteli ve doğru olan vaktin gerekliliğine eşlik etmek tehir etmeden.

Her tehir ediş yaşamın içinden var olmana vurulan bir kilit olduğu gibi,canının daha çok yanacağı programları yola çıkarmak hayatına davet etmektir.

Hayatina dön bir bak şu an, şimdide neye sıkı sıkı tutundun neyin soluğunu kestin izin vermedin tercihsiz farkındalık olmasına.

Hangi enerji ile sahiplendin hayatındaki kısa devreleri,hiç şaşırma hayatının içindeki çoğu kısa devreler senin tutunma ve kendinliğine manüpülasyonlarin en derinde iki elinle tuttuğunu yaşıyorsun.

Şu an deneyimlediğin tüm sorunlarda tüm koşturmaların, altından kalkamadığın yığılmış soruları ancak sorumluluğu eline aldığında aşacaksın.

Hz peygamber dedi cehennemdeki birine Allah sordu: “Ey kulum! Seni cehennemden kurtarsaydım bana ne verirdin?”

O dedi: “Her şeyimi verirdim, yarabbi! Her şeyimi…”

Hâlbuki cehennem zaten işte bu sahiplenmedir. Her şeyim demek cehennemdir.Tutunmak benim demek,halbuki benimle demek gerekli Bizim hiç bir şeyimiz yok çünkü, Her şey Allah’a ait..Tutundukça Allah ile mesafe koyuyoruz aramıza.

Sahiplenme cehennemdir; ve rıza cennettir.

Bu yüzden cennet bekçisinin ismi Rıdvan; cehennem bekçisinin ismi Malik’tir.

Malik; sahip olan… Ve bizde, bizimle olana benim deyip sahip çıkan, kaybettiğinde canı yanan şeytandır. Kaybetmenin acısına tutunan şeytanını azad etmedikçe vaktini tehir ettikçe bırakmanın, özgürleşmenin, tutunmanın,şeytanının esiri olup acımaya kanamaya, Allah`a mesafe koymaya devam etmiş olacaksın unutma.

Ve eğer içimizde bizle olanlara eşlik edenlere, sahip çıkan bir inat varsa o ateşten yaratılmış olan şeytandır. Ateşten yaratılmıştır o ateş ve içimizde…

Ve zaten cehennem, senin ateşler içinde olmandan ziyade ateşin senin içinde olmasıdır.
Ateşle hemhal oluşun ise; vazgeçmenin vaktini tehir, inadın tutunman, bırakmaman Burayı iyi anla!

Şimdi gözden geçir kararsızlıklarını …zihinsel mesafelerini kaldır Allah ile birlikte hareket etmek demek bırakmaktan tutunmadan,özdeşleşmeden karar vermenden geçiyor.Daha fazla inat ve ısrar yaşamını ıskalamaya sebep. İllaki dediğin ne varsa cehennemin …Ancak fark ettiğin de doğal akışa teslim olduğunda cennet iki dünyada sana gülümseyecek….

Fatmanur BUDAKÇI / Kadim Bilgelik Okulu Dua Şifa Atölyesi