Blog

Aslan Burcunda Yeniay ve Parçalı Güneş Tutulması

aslan-burcunda-yeniay
Makaleler

Aslan Burcunda Yeniay ve Parçalı Güneş Tutulması

11 Ağustos 2018, 12.58 gibi Aslan burcunda yeniay ve parçalı güneş tutulması gerçekleşecektir.

Gerek Ay gerekse Güneş tutulmalarının doğa ve insan üzerinde ki etkileri tutulmadan öncesinden başlar, tutulma sürecinde maksimum düzeye çıkar, ardından gitgide azalarak ortalama 1 yıla yakın süre ile devam eder. Ay tutulmaları içsel olup duygular üzerinde etki yaratırken, Güneş tutulmaları daha dışsal ve eylemsel olayları tetikler. Her ikisi de tıkanıklıkların aşılmasına yöneliktir.

Diyelim bir işte çalışıyorsunuz ve bu işin size çok da uygun olmadığını düşünmektesiniz. Bunu içsel olarak bildiğiniz ve o işte mutlu olmakta zorlandığınız halde risk almaktan çekiniyor, değişim arzunuzu erteliyor ve kendi bireysel yaratıcılığınıza uygun bir alana geçiş yapamıyorsunuz. İşte tutulmalar sizin bu ve buna benzer konularda kararlı olabilmenizi, kendinizden emin olarak harekete geçmenizi, yaşamınızın idaresini ele alabilmenizi sağlayacak birçok olayla karşılaşmanıza neden olabilir. Açığa çıkışlar ve yaşananlar ilk anda şok tesiri yapabilir, hoşunuza gitmeyebilir ve alışkanlıklarınızı terk etmekte yeni duruma uyum sağlamakta zorlanabilir nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Ancak yaşananlara dikkatli bakıldığında olumlu olumsuz tüm yaşananların en derindeki niyetlerinize paralel geliştiğini görebilirsiniz. Samimi olma ve sorumluluğu üstlenme yaşama bağlılığı, umutların canlı tutulmasını, iyimserliği kaybetmemeyi sağlayabilir. Özetle tutulmalar kişinin bilir veya bilmez en dipteki isteklerini ve niyetlerini gerçekleştirmesini engelleyen şeyleri kaldırabilmesi, elini kolunu bağlayan düğümleri çözebilmesi ve değişimden yana olabilmesi için İlahi plandan gelen yardım gibidir. Uyanmayı ve farkındalığı sağlar tabi ki bu uyanışlar her zaman tereyağından kıl çekmek gibi olamayacağından tutulma süreçlerinde daralmaların, sıkışmaların olması doğaldır.

2017 ve 2018 yılı tutulmaları ekseriyetle Aslan-Kova ekseninde gerçekleşmiştir. Bunun nedeni kadersel düğümler olarak bilinen Kuzey ve Güney ay düğümlerinin bu burçlarda olmasındandır. Çünkü tutulmanın gerçekleşebilmesi için bu düğümlerin devrede olması gerekir. Eğer bu şart aranmasaydı her yeni ayda Güneş ve her dolunayda Ay tutulması yaşardık. Tutulma doğum haritasında bir gezegen üzerinde etkili oluyorsa, özellikle o gezegenin temsil ettiği konular ön plana çıkmaya başlar. Eğer tutulmanın herhangi bir gezegen ile irtibatı yoksa tutulmanın gerçekleştiği burç, doğum haritasında hangi evin başlangıç çizgisine denk geliyorsa o ev ile ilgili konular ön plana çıkmaya başlar. Sanki o bölge de zamana yayılan bir restorasyon yapılmakta ve dikkatler oraya yöneltilmekte gibidir. Uzun ve yoğun şekilde geçen bu süreçte kişi dikkatli olur ve önüne gelenleri iyi analiz edebilirse, hayatının hangi alanında hareketlenmelerin olduğunu görebilir ve o alanda tespit ettiği problemler varsa bunların kaynağına inerek çözüm bulma yoluna gidebilir. Farkındalığa bağlı değişimden yana olma çok da kolay olamayacağından, art arda gerçekleşen tutulmalar haritalarda aynı gezegen veya evler üzerinde etki göstererek sorunların çözülebilmesinde bir fırsat olarak da değerlendirebilir. Bu tekrarları, bir oyunun en mükemmel şekilde sergilenebilmesi için sahneye konmadan evvel yapılan provalarına benzetebiliriz. Astrolojide Saros döngüleri adı verilen bu sürecin bu yılki son tutulması 11 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Aslan burcundaki Güneş tutulmasıdır.

Geri harekette ki Merkür’ün, tutulmaya eşlik etmesi geçmişe dönük halledilmemiş, ertelenmiş konularla ilgili konuşmaların, açıklamaların, fikir alışverişlerinin, hesaplaşmalarının olabileceğini ve Jüpiter ile yaptığı kare açı nedeniyle de bazı iletişim aksaklıklarının meydana gelebileceğini göstermektedir. Jüpiter’in kare açıları dokunduğu konularla ilgili aşırılıklara neden olduğundan, Aslanda ki Merkür’ün gölgesi olan egodan konuşmalar artabilir. O nedenle düşüncelerde ve iletişimde kibirden, büyüklenmeden, gösterişten, abartılardan, lütufkar hallerden, kabalıktan ve faydalı eleştirilere kapalılıktan uzak durma stresli durumlardan korunma sağlayabilir.
Tutulma enerjisinin, bireysel özelliklere bağlı yaratıcılığın keşfine kullanılması daha doğru bir seçim olacağından kişinin merkeze kendisini koyması, ilgisini dış dünyadan çok içe yönlendirmesi onun özünden gelen sesleri sezgisel olarak daha iyi işitebilmesini sağlayabilir. Bu da kişinin kendisini olası daralmış hissettiği noktalarda çıkış yolunu bulabilmek için neyi nasıl yapması gerektiğini daha iyi anlayabilmesine yardımcı olabilir.

Tutulma esnasında Merkür, Mars, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto gezegenleri ile yaralı şifacı adıyla bilinen kuyruklu yıldız Şiron geri harekette olduğundan, alelacele kararlar alıp harekete geçmektense, hiç değilse Merkür’ün düz harekete geçeceği 20 Ağustos’a kadar sakin ve sabırlı olma, bir nevi demlenme, geçmiş kaynaklı tüm hesapları titizlikle gözden geçirerek gerçeklere dayalı geleceğe yönelik yol haritası çizme ve yeniay enerjisinden faydalanarak niyetlerde bulunma daha doğru bir seçim olacaktır.

Kadim öğretilerde Güneş tutulmaları iyi sayılmayıp şanssızlıklara yol açabileceğine inanıldığından, tutulma esnasında mümkün olduğu ölçüde kapalı alanlarda bulunarak içe yönelme, dua, namaz, meditasyon ve zikir gibi ritüellerle meşgul olma tavsiye edilmektedir. Ayrıca Aslan burcu yaşamdan zevk almamızı sağlayan çocuksu yönlerimizle de ilgili olduğundan bizi mutlu eden, içimizde ki çocuğu hissetmemizi sağlayacak aktivitelerde bulunmak; hayatı bir oyun gibi görerek doğal ve anda olmaya çalışmak; Güneş gibi cömert olup kalpten gelen sevgiyi çevremizdekilerle paylaşmak güzel geri dönüşler almamıza yardımcı olabilir.

Gökyüzündeki Güneş’in, içinizdeki Güneş’i en sağlıklı ve doğru biçimde bulabilmenize yardımcı olabilmesi duası ile.

Olcay Palanlı
Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni