Blog

AKREP BURCUNDA YENİ AY ENERJİSİ ALTINDA İKEN JÜPİTER’İN YAY BURCUNA GEÇİŞİ

Makaleler

AKREP BURCUNDA YENİ AY ENERJİSİ ALTINDA İKEN JÜPİTER’İN YAY BURCUNA GEÇİŞİ

Jüpiter 08.11.2018’de Yay burcuna geçiş yapacak ve yaklaşık bir yıldır bulunduğu gerçeğin arayıcısı Akrepte ki yolculuğu sona erecektir.

Akrep zam
anı sonbaharın tam ortasına denk gelir ve doğa bu süreçte ilkbaharda tekrar canlanabilmek için ona gerekli olmayan tüm yüklerinden arınır. İşte buna benzer olarak geride bıraktığımız ortalama bir yıllık Jüpiter Akrep sürecinde, tazelenme ve yeniden doğabilme adına içsel ve dışsal ağırlıklardan kurtulma, arınma, özgürleşme ve dönüşme gayreti içinde olmuş olabiliriz.

Jüpiter Akrepte iken halının altına süpürdüğümüz, rahatımızın bozulmaması için görmemezlikten geldiğimiz derinlerimize çekildiğimizden zaman zaman acıtan; krizler yaşatan, içsel ve dışsal çatışmalara neden olan durumlarla karşı karşıya kalmış olabiliriz. Gerek kendimiz gerekse çevremiz ile ilgili gizlide kalmış her ne varsa açığa çıkmış ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalınmış olabilir. Bu açığa çıkışlar bazen yaşamak için kangren haline gelen ve organizmaya zarar veren bir uzvun kesilmesine, bir nevi ölmeden ölerek yeniden doğmaya ve dolayısıyla şifalanmaya neden olmuş olabilir.

07.11.2018 18.00 dolaylarında Akrep burcunda gerçekleşecek olan yeniay, sanki bu sürecin son perdesi gibi değerlendirilebilir. Allah’ın izin verdiği sınırlar çerçevesinde yaşadık, gördük, deneyimledik, anlamaya çalıştık. Şimdi dağarcığımızdaki gerçeklere uygun olarak bize zarar verdiğini hissettiğimiz gerek kendimizden gerekse çevremizden kaynaklı unsurlarla vedalaşarak, deneyimlediklerimizin sonucu keşfettiğimiz yeni gerçekliğimize uygun niyetlerde bulunma, tohum atma zamanı içinde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yeni ay enerjisini yoğun olarak hissederken, aradan bir gün dahi geçmeden Jüpiter’in Yay burcuna geçişi bize evrenin bir hediyesi ve kolaylığı olarak değerlendirilebilir. Çünkü Jüpiter Yay burcunun yöneticisidir ve önümüzdeki bir yıllık süreçte olması gerektiği yerde olacağından enerjisini rahat bir şekilde verecektir. Ayrıca Jüpiter’in Akrep’ten çıkıp Yay’a girmesi sanki kendi döngüsünü tamamlaması gibi de görülebilir. Yay’ın en önemli özelliği ve isteği kendine has bir dünya görüşü edinmek ve buna göre bir yol haritası çizmektir. Bu bilgiden yola çıkar ve Akrep sürecinin ölen öldü kalan sağlar bizimle gibi bir hale neden olduğu düşünülürse elde kalanlarla yeni bir felsefe yeni bir yol yeni bir rota çizilebilme adına şans, fırsat ve deneyimlere açık olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yay inançlı, yüce gönüllü, olayları üst bakışla gören, dünya vatandaşı bilincine sahip, liberal, özgürlüğe ve hakkaniyete önem veren özgüven sahibi, iyimser, hevesli, coşkulu, girişken, doğasever bir burçtur. Deneyimleyerek öğrenmeye yatkın oluşu onu maceralara, esnekliğe ve değişime açık bir hale getirir. Yay’ın en büyük amacı, hayat onun için ne anlam ifade ediyor sorusunun cevabını bulmaktır. Bu sorunun cevabını da gerek içsel gerek dışsal yolculuklarla, gezerek görerek, öğrenerek ve öğreterek bulmaya çalışır. Jüpiter’in Yay burcuna geçtiği an yükselende Balık burcunun bulunması bu yolculukta inançlı, sezgisel ve akışta olmanın, hayata sanat gibi bakma ve öyle yaşamanın, evrendeki tüm varlıkla bütünleşmenin önemli olacağını ve böylesi bir bakış açısına dayalı felsefe geliştirmemiz gerektiğini göstermekte olabilir. Balık egonun çözülmesini ve hoşgörüyü sembolize eden bir burç olduğundan dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Yay burcunun gölge yanı olan kibir, sınıf bilinci, fanatizm ve yargısallıktan uzak durma ve varlığa bir bütün olarak bakmaktır. Ayrıca Yay’ın risklere açık yapısına dikkat edilmeli, kantarın topuzu kaçırılmamalı, sağduyulu ve dengeli olunmalı, olmayacak dualara âmin demekten kaçınılmalıdır. İyimserlik duygusunun abartılı olacağı bu süreçte burnumuzun ucundakileri göremeyip dikkatsizce davranabilir, özellikle ilişkilerde patavatsızlık yapabilir ve kazalara neden olabiliriz.

Toparlarsak Akrep yeniayında geçmişin olumsuzluklarından kurtulma ve yeniye kucak açma adına bir duanız, niyetiniz var ise. İşte bu niyetin saf bir bilinç ile gerek size gerekse tüm insanlığa fayda sağlayacak bir niyet olması durumunda umutlu bir şekilde ilerleyebilmeniz, bir nevi yeniden doğabilmeniz için evrenden torpilli gibi olabilir, çeşitli fırsat ve şanslar yakalayabilirsiniz.

Akrep yeniayında varlığı bölmeden, bütünsel bakışla yapacağınız niyetlerin, duaların en büyük şans gezegeni Jüpiter’in desteği ile şahsınıza ve tüm evrene yeni kapılar açması, umut vermesi duası ile.
Hoşçakalın
Olcay Palanlı / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni