Blog

27 Temmuz Tam Ay Tutulması

27-Temmuz-Tam-Ay-Tutulmasi
Makaleler

27 Temmuz Tam Ay Tutulması

27 Temmuz Tam Ay Tutulması 22.30-01.13 arasında oluşacak tutulma 23.21’de Dolunay’ın tam halini almasıyla en yüksek enerjiye ulaşacak.

An haritasında yükselen 22 derece Revati takımyıldızı. Yöneticisi Merkür 29 dereceyle Aşleşha yıldızının Gandanta (Karmik düğüm) noktasında ve Retro pozisyonda tutulmaya eşlik etmekte.

Tutulmanın başrolleri Güneş ve Rahu 5. Evde Puşyami yıldızında, Ay ve Ketu 11. Evde Şaravana yıldızında ve hemen yanlarında Uttara Aşhadha’da bulunan Retro Mars’da yine tutulmaya kavuşum yapmakta.

Jüpiter Swati yıldızında, Retro Satürn Mula yıldızında ve her ikisi de haritanın 12. Evini görünümde tutmakta.

Venüs 6. Evde Purva phalguni yıldızında….

Yine bir Ay tutulması…

Ay tutulmaları yüksek oktavlı Dolunay gibidir bir bakıma fakat bu tutulmanın etkilerini arttıran faktörler söz konusu. Retro Mars ve Retro Merkür enerjinin volumünü arttırırken, ani ve keskin enerjileri de tetikliyor.

Vedik Astrolojide Ay bizim zihin yapımızı da sembolize eder. Bu sebeple tutulma zamanlarında zihninizin tutulduğunu, mantıklı düşünemediğinizi ya da ne düşüneceğinizi nasıl hareket edeceğinizi bilemez bir halde olmanız çok normal. Gökyüzünde bu kadar Retro gezegen varken zaten icraatten ziyade hareket öncesi hazırlık dönemi gibi düşünmek gerekiyor. Ve yine bu retroloar eşliğinde oluşan Ay tutulması bize, hala geçmişten gelen yaralar, çözülmemiş durumlar, yüzleşilmemiş yaşanmışlıklar var ise onları halletmemizi söylüyor. Bu günlerde geçmişe dalıp gitmeleriniz, ya da geçmişle ilgili bir şeylerin karşınıza çıkması tesadüf değil. Takip edin bakalım, nereye götürecek sizi.

Geçmişle işim kalmadı, unuttum, hallettim diyorsanız ve hala aklınıza gelen, içinizi sızlatan bir şeyler varsa halledilmemiş bilakis üstü örtülmüş, geçiştirilmiş konular var demektir. Kaçmaya çalışmayın yine. Soruna değil çözüme odaklanın. Retro gezegenler direkt hareke döndüğünde ve tutuma derecelerini tetiklediğinde hayatınıza ihtiyacınız olan güzellikleri getirecek çünkü. Getirecek ama yer varsa, kişi hazırsa girecek hayatına. Bu sebeple şu an içinde olduğunuz yoğun duygusal halleri, git-gelli durumları, iniş-çıkışları, ani öfke hislerinin bir an önce geçip bitmesine odaklanmayın. Bilakis tam da bu halleri fırsat olarak kullanın. Kullanın ki gelen bir işe yaramış olsun. Süreci uzatmaya gerek yok. Bir tutulma biter seneye bir başkası gelir çünkü…

Gandanta noktaları Karmik düğümlerdir. Kişisel haritalarda kişiye bulunduğu gezegen ve takımyıldızıyla ilgili büyük ve zor bir düğüm verir. Kişi bu düğümü çözerse; kendisiyle, kaderiyle ilgili çok büyük bir düğümü çözmüş olur ve büyük sıçramayı gerçekleştirebilir. Şimdi hepimiz karmik düğüm enerjisindeyiz. Ve bu belli bir süre için böyle. Yani kendinizle, hayatınızla aşmak istediğiniz ve bir türlü çözemediğiniz konu-durum-kişi her ne ise, şimdi tam da o düğümü çözme-anlama zamanı. Çünkü Merkür orada ve Retro durumda. Yani bu da demek oluyor ki sorun yeni değil. Belki de nesilden nesile geçen bir sıkıntı. Niyet edin, gayret edin ve kendinizi cevabı duymaya açın. Ay’ın ve Ketu’nun bulunduğu Şaravana yıldızının enerjisiyle cevap size gelecektir. Cevabı-çözümü anlamayı kolaylaştırmak adına nefes çalışmaları ya da meditasyon yaparsanız anlamaya, idrak etmeye çok büyük katkı sağlamış olursunuz.

Jüpiter ve Satürn’ün 12.eve olan görünümleri de yine bize; korkularla, görmezden gelinen, yok sayılan durumlarla yüzleşmeye çağırıyor. Korkunun ecele faydasının olmadığını bildiğimiz halde, alışkanlıklara, konfor alanlarına, bulunduğumuz hali bozmamak adına neleri yok saydığımızı, nelerle yüzleşmekten kaçtığımızı gözümüze sokmaya çalışıyor. Ve kişi konfor alanından, yani alıştığı düşüncelerden-durumlardan-insanlardan vazgeçmesi ya da durumu güzelleştirme, iyileştirme adına bir şeyler yapması gerektiği halde yapmamasından dolayı işte bu tutulmalar kişiyi çok daha fazla zorluyor. İnsan vazgeçmesi gerektiğinde vazgeçemediğin de, bırakması gerektiğinde bırakamadığın da sistem bir şekilde o şeyi kişinin elinden alıyor ve bu durum aslında çok daha acı verici oluyor.

Tutulma 5. Ve 11. Evlerde oluşuyor. Bu da yine bize; sevgi, aşk, idealler, içimizdeki çocuk ve kendimizi gerçekleştirme adına neler yaptığımızı, nelerden vazgeçtiğimizi, neleri göze aldığımızı sorgulattırıyor. Hemen hemen herkesin derdi, arzusu ruh eşini-ikizini bulmak, gerçek ve koşulsuz aşkı yaşamakken bunca insan hala yalnız ya da mutmainniyete erdiği bir aşkı yaşayamıyor… Belki de yine bu tutulma Aşk’ı bu kadar isterken hala neden yaşanamadığını gösterecek. Aşkı arayanın, isteyenenin önce teslim olabilmesi gerektiğini ve bu teslimiyetin kişiyi köleleştirmeyeceğini bilakis yücelteceğini farkettirecek ve belki de kalpten bunu isteyenlere yolu açacak. Çoğu kişi zaten halihazırda tam da bu teslim olamamanın ama en derinde teslim olmayı istemenin yorgunluğunu yaşıyor zaten. O zaman, teslim olmaya izin verin kendinize. Korkmayın kötü bir şey olmayacak. Kendinizi yok saymış ya da ezmiş olmayacaksınız. Bu kadar büyük korku varsa zaten, bu korkunun arkasında muazzam bir güzellik olduğu içindir. Bunu farkedin ve korkunuzun üzerine yürüyün. Korkmayın ölmezsiniz, en fazla Aşk şehidi olursunuz…

Tutulma saatinde Peygamberimizin (sav) tavsiye ettiği Ay tutulması namazını kılmak, tutulma enerjisini dönüştürmemize ve bu enerjiyi en yüksek hayrımıza kullanmamıza yardımcı olacaktır.

Aşk olsun, Nur olsun…

Zehra Merve Külünkoğlu / Kadim Bilgelik Okulu