Blog

21 OCAK 2019 AY TUTULMASI

ay-tutulmasi
Makaleler

21 OCAK 2019 AY TUTULMASI

21 Ocak 2019’da Ankara’ya göre sabah 08.15’de Aslan burcunda dolunay ve tam ay tutulması gerçekleşecektir.

Haritada kova burcu yükselmekte ve Güneş 0 derece 51 dakika kovada ve yükselenle kavuşmuş durumda. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ve Ay’ın arasında olduğundan, Dünya’nın gölge konisi Ay’ın üzerine düşerek Ay’ın ışığını yansıtmasına engel olur. Astrolojik olarak Ay tutulmaları, Ay’ın temsil ettiği konularda karanlıkta kalmış, baskılanmış ve ertelenmiş olanlarla ilgili açığa çıkışları tetikler. Ay genel olarak ihtiyaçları, dürtüleri, alışkanlıkları, aileyi, kökleri, geçmişi, hafızayı, anneyi, kadınları anlatır, dünya astrolojisinde de halk ve halkın durumunu gösterir. Ay bu kadar içsel ve derin yapımızla ilişkili olduğu için Ay tutulmaları da eskiden beri stres ve gerginlikle ilişkilendirilmiştir. Tutulma öncesinde kendimizi gergin ve stresli hissetmeye başlayabiliriz. Ay tutulmaları daha çok duygularla ve içsel dünyayla ilişkili olmakla birlikte dışsal olaylara da yansır.

Bu tutulma 2016 yılında başlayan Aslan-Kova aksında olan tutulmaların sonuncusudur. Tutulmalar Ay Düğümlerine yakın gerçekleşirler. Ay Düğümleri de Kasım 2018-Mayıs 2020 arasında Yengeç-Oğlak aksında olacağı için bu süreçteki tutulmalar Yengeç-Oğlak aksında gerçekleşecektir. Tutulmayı anlayabilmek için Aslan-Kova aksının ne ifade ettiğini bilmek gerekir. Aslan bireyselliği anlatırken, Kova ekipleri ve grupları anlatır. Güneş Kova, sistemlerin bilincinde olmayı, ekipler içinde hedeflere ulaşılmayı anlatırken, Ay Aslan, bireysellik ve kişiye has yaratıcılığın ortaya konulması ihtiyacını ön plana çıkarır. Örneğin bir ekip içinde çalışmak isteyebilir, farklı sıra dışı geleceğe yönelik konularla ilgili faaliyet gösteren gruplar içine katılabilirsiniz ama içsel olarak da özgür olamamaktan kişisel isteklerinizi yerine getirememekten ve kısıtlanmaktan korkabilirsiniz. Kişisel bazda dramatik davranışlar ekip içinde sağlıklı bir ortak bilinç gelişmesini engelleyebilir. Tam tersi olarak sürü psikolojisine uyma kişinin yaratıcı ve liderlik etme enerjisini, otoritesini kullanmasına engel teşkil edebilir. Aslan burcu ayrıca kimlik, güç, organizasyon, çocuklar ve aşk ile ilgilidir. Bu konularda hayatınızda yeni gelişmeler olabilir. Bu gelişmeler ani, beklenmedik,  şekillerde olabilir.

Tutulma haritasındaki gezegen yerleşimlerine ve açılarına bakıldığında genel olarak harekete geçirici inisiyatif almaya yönelten enerjiler var. Güneş’in kavuştuğu Altair yıldızı hızlı hareket etme, anı yakalama, kararlılık, aşırı risk alma, sinirlilik ve özensizlikle ilgili. Jüpiter ve Venüs cesaret ve güç arzusunu ifade eden Ras Algethi yıldızı ile kavuşuyor.

Haritada Merkür, Güney Ay Düğümü, Pluto Oğlak burcunda ve Koç burcunun son derecelerindeki Uranüs ile kare yapıyor. Bu kavuşum ve açı kitle iletişim sistemlerinde yeni teknolojik gelişmeler olabileceğini gösteriyor. Bürokratik iletişim kanallarında yenilenmeler olabilir. Kişisel olarak toplumsal kurallarla ilgili gösterişçi konuşmalara, yazışmalara dikkat etmek gerekir.

Haritada Koç burcundaki Mars ile Oğlak burcundaki Satürn arasında kare açı var. Öncü, lider, kararlı ve bireysel hareket tarzı toplumsal kurallarla çatışabilir. Kişiler eski sistemleri örneğin işini yenisiyle değiştirmek üzere harekete geçebilir. Ancak sorumluluk almadan geleceği planlamadan hareket etmek problemlere neden olabilir. Öte yandan kolektif alandan gelen enerjiler geleceğe yönelik somut kararlar alınması konusunda yardımcı. İstenirse ideallerin gerçekleştirilebileceği bir tutulma bu.     

Jüpiter ve Venüs’ün Yay burcundaki kavuşumu sınırları aşmaya yönelik gelişim fırsatlarını gösterirken, Koç burcundaki Mars ile üçgeni yenilikçi/öncü hareket tarzının da bu enerjiyle uyumlu olduğunu anlatıyor. Turizm, yayıncılık, ihracat gibi alanlarda yeni girişimlerde bulunulabilir ancak aşırı risk almamaya dikkat edilmelidir. Kişisel ve ruhsal gelişim ile ilgili yeni projelere başlamak için de destekleyici enerjiler var. Özellikle ruhsal şifanın topluma yayılması, birlik, beraberlik, bütünlük duygusunun hissedilmesi için zorlayıcı enerjileri olan deneyimler de yaşanabilir.  Kişisel bazda aşırı özgüvenli davranarak aşırı iyimserlikle yeni ilişkilere girilebilir, ancak umduğunu veya beklediğini bulamama gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Yanlış anlaşılmalar belirsizlikler ve varsayımlar önyargıların artmasına ve fanatik yaklaşımlara neden olabilir.

Sonuç olarak tutulma esnasında gökyüzündeki kolektif gökcisimleri tekamül yolunda bizleri değişime, dönüşüme ve gelişmeye zorladığından bireyden bütüne hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ebru KART / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni