Blog

2 Temmuz Güneş Tutulması

2-temmuz-tutulmasi
Astroloji Makaleler

2 Temmuz Güneş Tutulması

2 Temmuz Salı Ankara’ya göre çıkartılmış haritada saat 22:16’da 10 derece yengeç burcunda tam güneş tutulması gerçekleşecek. Bu tutulma Güney Amerika ve Pasifik’in bazı bölgelerinden izlenebilecek.

Astrolojide tutulmanın hangi bölgelerden görüldüğü önemlidir çünkü o bölgeyi daha çok etkileyeceği düşünülür. Ayrıca yengeç burcunu temsil eden ülke ve şehirlerle de ilgili olduğu söylenir. Klasik metinlere göre Yengeç burcu İskoçya, Hollanda, Afrika, Venedik ve Amsterdam ile ilişkilidir. Yine klasik metinlere göre Yengeç burcundaki tutulmalar politik değişimler, erkeklerin anlaşmaları ihlal etmesi, aldatmalar ve kurnazlıkların artışıyla ilgilidir. Yengeç burcu tutulmalarında deniz yolculuğunun tehlikeli olacağı ve mide rahatsızlıklarının artacağı söylenir.

Güneş tutulmalarında Ay’ın gölgesi Güneş’in üstüne düşer ve tutulma süresince Güneş Dünya’dan karanlık görünür. Yaşamı ve canlılığı temsil eden Güneş’in görülmemesi astrolojide büyük olaylara gebe görülmüş ve her zaman korkulmuştur. Kısacası tutulmalar hızla gelişen olaylara işaret ederler ve kendi içlerinde büyük bir enerji barındırırlar. Bu tutulma aynı zamanda Satürn ve Pluto ile karşıt açıda gerçekleşecek. Bu da tutulmanın gerilimini arttıran bir unsur. Satürn ve Pluto gökyüzünde bir süredir Güney Ay Düğümüyle beraber hareket ediyorlar. Aralık’da Jüpiter de Oğlak burcuna geçtiğinde üç büyük gökcisminin oğlak burcunda seyrettiği görülecek. Ocak 2020’de de Satürn ve Pluto Oğlak burcunda tam kavuşum yapacaklar. Tabi bu kavuşumun etkisi bir süredir hissediliyor. Tutulmayla birlikte bu etkinin hızlanması hissedilebilir. Toplumsal sistemlerin düzenlenmesi, kuralların konulması, geleceğe dönük planların yapılması ve sorumluluk alınması Satürn Oğlak’ın konularıdır. Pluto ve Güney Ay Düğümüyle kavuşan Satürn eski güçlü statükocu sistemleri gösterir.
Haritada Mars Aslan burcuna yeni ilerlemiş durumda; duraklayacak olan Merkür ile kavuşacak ve Uranüs ile kare açıya gelecek. Mars’ın bu konumu liderlik için insiyatif alınacağını, egosal dürtüler nedeniyle hareket edilebileceğini gösteriyor. Merkür’ün yavaşlaması ve yakın zamanda geri harekete geçecek olması nedeniyle iletişim için enerji harcansa da sonuç alınamayacağını gösterebilir. Uranüs karesiyse ani ve hızla gelişecek olayları gösterebilir. Ay’ın tutulmadan önce öğle saatlerinde yaptığı Uranüs irtibatı tutulmaya ani, beklenmedik, iniş-çıkışlı, kalıcı olmayan ama tuhaf olabilen bir enerji getiriyor.

Jüpiter’de tutulmanın yücelim yöneticisi ve tutulma anında en yüksekte bulunan gezegen. Jüpiter kendi yönettiği yay burcunda ve geri harekette. Toplumsal inançları, fikirleri, adaleti, hukuğu kısacası toplumu bir arada tutan ama yazılı olmayan bütün değerleri gösteren Jüpiter tutulmayla ilgili gelişebilecek ani ve büyük olayların nedenini gösteren gezegen olabilir. Neptün ile kare açıda. Neptün Balık ideal bir dünyayı, herkesin eşit olduğu bir dünyayı anlatırken ; Jüpiter yay inançları ve kendi inandıkları doğrultusunda fanatik olmayı gösterebilir. Jüpiter’in Kuzey Ay Düğümüyle kurduğu birleşmeyen açıda empati kurmanın geliştirilmesi gerektiğini gösterebilir. Ayrıca bu dönemde Neptün’ün Ay Düğümleriyle kurduğu uyumlu açılar da empati, birlik ve beraberlik duygularının arttırılmasıyla ilgili kanımca.

Haritada Venüs’ün ikizler burcunun son derecelerinde ve açısız olduğu görülüyor. Açısız gezegenler ifade edilen enerjinin dışarıya düzenli aktarılamadığını ama bir patlama şeklinde birden aktarıldığını gösterir. Sosyal ilişkilerle ilgili enerjinin dışarıya aktarılamadığını öngörebiliriz. Özellikle Venüs Türkiye haritasında da 12.evde bulunan Ay ile kavuşum yapacağından bu durumun kadınlarla ilgili olduğu düşünülebilir.

Bir önceki 10 derece yengeç burcunda gerçekleşen güneş tutulması 2000 yılındaydı. Haritanızda 10 derece yengeç burcuyla ilgili irtibatlar varsa bu tutulma 2000 yılındaki tutulmayla bağlantılı etkiler getirebilir ama bu etkiler tıpatıp aynı olmayacaktır çünkü gökyüzündeki diğer gökcisimlerinin konumunun da değiştiği unutulmamalıdır.
Ayrıca tutulmalar astrolojik ve astronomik olarak belli tutulma ailelerine aittirler, 2 Temmuz’da gerçekleşecek olan tutulma Saros 127 tutulma ailesine ait. Bu ailede gerçekleşen geçmişteki en yakın tutulma 21 haziran 2001’de olmuş. Saros serilerinin benzer etkileri olduğunu düşünen astrologlar 2001 senesiyle ilgili bağlantılı olayların etkileri olabileceğini düşünüyorlar.

Sonuç olarak tutulma esnasında gökyüzündeki kolektif gökcisimleri tekamül yolunda bizleri değişime, dönüşüme ve gelişmeye zorladığından bireyden bütüne hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ebru KART / Kadim Bilgelik Okulu Eğitmeni