Blog

19 Mayıs Dolunayı

19-mayis-dolunay
Astroloji Makaleler

19 Mayıs Dolunayı

19 Mayıs gecesi saat 00:11’de Akrep burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Ay takvimi her ay Ay ve Güneş’in bir burçta kavuşum yapmasıyla başlar. Ay on dört gün sonra Güneş ile karşıt konuma geldiğinde dolunay gerçekleşir. Dolunaya kadar olan süreç büyüme evresi olarak görülürken dolunaydan bir sonraki aya kadar olan süreç de küçülme evresi olarak değerlendirilir. Hilal görüldüğü vakit yeni işlere başlamak için uygundur, dolunaya kadar bu işler geliştirilebilir, ancak dolunaydan sonraki enerji kapanmaya ve küçülmeye yöneliktir. Dolunaydaysa başlanılan işlerin sonuçları görülür. Ay Güneş’in tam karşısında olduğunda sonuçlar apaçık ortada olur.

Astrolojide Boğa Akrep ekseni güç ile alakalıdır. Boğa burcu her türlü maddi gücü gösterirken Akrep burcu manevi görünmeyen metafizik güçle ilişkilidir. Güneş Boğa burcundayken farkındalığımız dünya gerçekliğine yöneliktir, örneğin bedensel keyiflerin daha çok farkında oluruz. Belki toprakla uğraşır, aldığımız ürünü somut olarak görmek isteriz. Koşullarımızdan, alışkanlıklarımızdan memnunuzdur, kimsenin düzenimizi bozmasını istemez ve değişikliklere inatla direnebiliriz. Fiziksel ve maddi olarak güçlü olmak isteriz. Akrep burcuysa krizlerle, hayatta kalma mücadelesiyle ilgilidir. Boğa burcu gibi güveni bilmez her şeyden şüphe duyar. Astrolojide Ay Akrep burcunda rahat değildir çünkü Boğa burcundaki gibi kendini güvende hissetmez. Duygular gel-git halindedir ve krizler yaşamaya müsaittir. Kendini duygusal olarak güvende hissetmek için daha çok maddeye sarılıp bunları bırakmak istemeyebilir veya çevresindeki insanları sahiplenerek onları kontrol etmekten vazgeçmeyebilir. Psikolojik güç arzusu onu etrafındaki insanları manipüle etmeye götürebilir. Kıskançlık, tutku, intikam gibi yoğun duygular yaşayabilir. Bu eksende gerçekleşecek olan dolunay astrolojik haritası tetik alan kişilerde yukarıda söylediğim etkileri doğurabilir.
Akrep burcunun yöneticisi Mars’ın Yengeç burcunda oluşu hareketlerde aile, ev, vatan ve güvenlik temalarının ön planda olduğunu gösterir. Yengeç burcunun da duygusal güvence ihtiyacıyla ilgili oluşu dolunayın yoğun duygularla ilgili olan havasını daha da arttırabilir. Özellikle güvensizlik hissedildiğinde küsme ve içine kapanma gibi tepkiler verilebilir. Ancak kişi kendi öfkesini bastırdığında ve gizlediğinde kendini şifalandıramaz, ilerleme kaydedemez.
Dolunay esnasında boğa burcunun yöneticisi Venüs boğa burcunda ve dünyasal hazlara yönelik isteği kuvvetlendiriyor. 15 Mayıs’ta boğa burcuna geçen Venüs ilişkilerde sadakat ve güvenin önemini vurgular. Sanatla da yakından ilişkilidir. Aile kurmaya yönelik hareketler ve uzun süreli güvenilir ilişki kurma arzusu haritası etki alan kişileri evliliğe yöneltebilir. Aklımız ve isteklerimiz yeme içmeye yönelik olabilir ama daha yüksek bilinçlere çıkmak için bu yönümüzden ayrılmamız gerekebilir.
Balıktaki Neptün’ün Ay düğümleriyle olan (exact) tam uyumlu açısı ruhsal birlik ve beraberlik halinin kader yolunda önemli olduğunu gösteriyor. İnançlarda fanatiklik ve kibir hali birlik ve beraberlik duygusunun önünde engel oluşturabilir. Arka planda kararların ve inançların gözden geçirilmesi olası. 2 Temmuz’a kadar Mars’ın yengeç burcunda ilerleyecek olması aile, halk, vatan ve güvenlik konularında enerji harcanacağının göstergesi.
Dolunay’ın sembollerinden bir kısmını yorumlamaya çalıştım, umarım bütünün faydasına hayırlı olur.

Sevgiyle kalın.
Ebru Kart / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni