Blog

05 Mayıs 2019 Yeniay’ı

5-mayis-yeniy
Astroloji Makaleler

05 Mayıs 2019 Yeniay’ı

Vedik Astrolojiye göre Yeniay’ın tamamlanma anındaki haritasında yükselen noktası Oğlak burcunun Uttara Aşhadha yıldızı. Yeniay’ı oluşturan Güneş ve Ay haritanın dördüncü evinde Koç burcunun Bharani yıldızındalar.

Venüs haritanın üçüncü evinde; Balık burcunun Revati yıldızında. Revati’nin yöneticisi Merkür; Koç burcundaki yolculuğuna yeni başlayarak Aşwini yıldızından Yeniay’a eşlik ediyor.
Retro Jüpiter Akrep burcunun Jyeşta yıldızında ve Gandanta olarak üçüncü evdeki Venüs’ü ve beşinci evdeki Mars’ı görünümde tutmakta.
Mrigaşira yıldızında bulunan Mars; Jüpiter’i ve onikinci evde kavuşum yapan retro Saturn’le Ketu’yu görünümde tutmakta.
Satürn Purva Aşhadha yıldızında. Ketu Uttara Aşhadha yıldızından Yeniay’ı görünümde tutuyor.

Yeniay’ın oluştuğu Bharani yıldızı; ruhu bir bir alemden diğerine taşımakla görevli bir yıldız. Yani somut düzlemde bize; yeni, sağlam, radikal ve ani değişimlerin, başlangıçların haberini veriyor. Uzatmaları oynayan her durum ve iş beklemediğiniz fakat içsel olarak belki de sezinlediğiniz şekilde tamamına eriyor. Daha önce farkedilemeyen ya da gözden kaçan durumların fark edileceği ve farklı çözüm yollarına başvurarak çözüme ulaşılacağı bir enerjiyi de içinde barındırıyor. Çözümsüz sanılan bir çok konunun hızlıca çözülmesi de bu Yeniay’ın hediyelerinden.
Cesur ve seri adımlarla yeni olana geçiş yapacağımız bu Yeniay’da alt tabanda bir “hak ediş” enerjisi çalışıyor. Retro Satürn’ün bulunduğu Uttara Aşhadha yıldızı; çalışmayı, hak etmeyi, doğru dürüst yapılan her işin ödüllenrileceğini anlatıyor bize. Hali hazırda retro olması ve Ketu’yla kavuşum içinde olması da; bugüne kadar yapılması gereken doğru düzgün yapıldıysa, verilmesi gereken emek sonuna kadar verildiyse ve ödenmesi gereken borçlar ödendiyse geriye yapılacak bir şeyin kalmadığını, teslimiyet ve tevekkül içinde gelecek olan güzelliğe kendinizi açabilirsiniz diyor.
Yine Jyeşta’daki retro Jüpiter de; intikam, hırs, öfke ve kibirden temizlenmişse kalp ve en derinde yatan kıskançlıkla yüzleşilmişse ya da en azından bu gayret içindeyse kişi o da şifasını ve hediyesini vermek için enerjisini gönderecektir. Ya da tersinden bakarsak; en gizli kıskançlık ve hırslarınız da yüzleşebilirsiniz. Fakat korkmadan ve inkar etmeden bu duyguları kabul ederse kişi, Jyeşta; yıkıcı değil de yapıcı, onarıcı ve koruyucu bir şekilde çalışmış olur ve sahiplenmeden, özdeşleşmeden, kontrolcülükten arınarak sevmeyi ve bu sevgiyi tüm aleme yaymayı da yanında hediye eder. Revati’de ki Venüs’de bu koşulsuz sevgiye geçişte yardımcı olarak çalışıyor. Aşk ve ilişkilerle ilgili adımlarda da destekliyor ve hatta diğer göstergelerle de birlikte ruh eşlerinin birlikteliklerinin zamanının geldiğini de bize haber veriyor. Revati, en bereketli yıldızlardan biri. Kişisel haritalarda, toplum tarafından sevilme, bolluk ve genişlik enerjisi vermesi en belirgin özelliklerinden. Venüs’ün burada olması bu güzel enerjileri daha da bereketlendiriyor. Yani kalbiniz sevmeye açıksa, sevgi enerjisi hali hazırda yoğun bir şekilde akıyor. Jüpiter aynı zamanda Gandanta yani düğüm noktasında. Bu da yine aynı şekilde farkındalıkla ve çözüm odaklı yaklaşılırsa; bolluk bereket, öğrenim, ilişki, sevgi, çocuk ve kadınlar için eşle ilgili noktalarda bir türlü çözülemeyen, düğüm olmuş konular varsa bunların ana nedenini fark ederek çözüme gitmeyi kolaylaştırıyor.
Beşinci evdeki Mrigaşira’daki Mars ise; yine hız, hareket, pratik çözümler sunuyor bize. Aşk, ilişkiler, çocuklar ve hayattan keyif aldığınız ya da almayı unuttuğunuz noktalarda farkındalıklar, yenilikler, deneyimler sunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, merkezde kalmak. Acele etmeye gerek olmadığını kendimize hatırlatmak. Çünkü Aşwini’deki Merkür de aceleciliği tetikliyor. Fakat aslında çözüm, şifa, hareket, yenilik vs. her neye ihtiyaç duyuyorsanız zaten bu Yeniay’la birlikte harekete geçiyor. Bize düşen alıcı konumda kalıp, gelen enerjiye göre harekete geçmek; yani enerjinin bizi harekete geçirmesine, yol göstermesine izin vermek ve tabii ki engel olmamak. Gerisi kendiliğinden hallolacak zaten Allah’ın izniyle. Aşwini aynı zamanda hızlı gelen şifayla da ilgili. Acil şifaya ihtiyaç hissettiğiniz durumlarla ilgili de şifa enerjisi açık. Ve yine yapmak isteyip de bir türlü cesaret gösteremediğiniz durumlar varsa rüzgar arkadan esiyor ve destekliyor. İlk adımı atarsanız gerisinin kolaylıkla hallolduğunu görebilirsiniz.
Genel olarak Yeniay, hem ruhsal hem bedensel hem de ilişki anlamında verilen emeklerin karşılığını alma vaktinin geldiğini söylüyor ve tabii aynı şekilde hak edilmeden alınan, yapılan, gelinen bir nokta varsa da bunun da miadının dolduğunu ve asıl sahibine döndürüleceğini de… Ramazan’ın bereketi, güzelliği ve şifasıyla…

Zehra Merve Külünkoğlu / Kadim Bilgelik Okulu Astroloji Eğitmeni